Hodí se masivní dřevěná podlaha do dřevostavby? Nezanedbejte hydroizolaci

Hodí se masivní dřevěná podlaha do dřevostavby? Nezanedbejte hydroizolaci

Pokud si plánujete nechat smontovat dřevostavbu, pravděpodobně kromě typu konstrukce stavby, druhů oken a dalších zásadních prvků, uvažujete i o vhodné podlahové krytině. Zalíbit by se vám mohla třeba masivní dřevěná podlaha.

Skladba podlahy dřevostavby má svá specifika a volba krytiny se odvíjí mimo jiné i od toho, k jakému účelu bude která místnost využívána. Do obytných místností je vhodná právě podlaha z dřevěného masivu.

Podlaha v patře musí tlumit zvuky

V čem je podlaha pro dřevěné stavby specifická? Musí být dostatečně odolná především vůči vlhkosti, která by jinak mohla narušit konstrukční profily a ohrozit stabilitu a životnost celé stavby.

Základem je kvalitní a pečlivě zarovnaný podklad. Na něj se pak instaluje hydroizolační vrstva, která zabrání průniku vlhkosti do podlahy a celého interiéru. Následuje vrstva vytvořená z podkladního betonu, jejíž výztuží bývá kari síť. Další vrstvou je tak zvaný vyrovnávací podsyp a pak už je na řadě izolace v podobě polystyrenu či minerální vlny. Na řadu přichází ještě roznášecí vrstva, kterou mohou tvořit například Durelis desky, a pak už jen vrstva nášlapná, tedy samotná podlahová krytina.

Pokud jde o podlahu v patře domu, je třeba myslet na dodatečnou akustickou část, která dokáže ztlumit kročejový hluk. Většinou se používají dřevovláknité desky, které by měly tvořit vrstvu o výšce alespoň 45 milimetrů. Čím více desek, tím lepší zvukovou izolaci můžete očekávat.

Dřevěné podlahy the family.

Je vaším snem plovoucí dřevěná podlaha?

Pro koupelnu, chodbu či kuchyň se hodí spíše odolná keramická dlažba, které nevadí otěr, vylití tekutiny ani vlhkost. Do obývacího pokoje nebo ložnic ale můžete položit právě podlahu ze dřeva.

Ne každá dřevěná podlaha je ale vyrobena z masivu, tedy celistvého kusu dřeva. Může být totiž také vrstvená, tedy slepená z několika vrstev různých typů dřeva, přičemž hlavní dřevina se většinou nachází pouze na povrchu. Vnitřek parket či desek je tvořen méně kvalitním dřevem. Tento typ je samozřejmě levnější, bývá ale méně odolný a nabízí kratší životnost. Investujte proto spíše do masivní varianty, kterou lze i snadno renovovat.

Masivní desky můžete položit třeba i jako plovoucí podlahu, tedy bez lepení nebo jiného připevnění k podkladu. Pokud se část podlahy vážně poškodí, lze ji celou rozebrat a poničenou desku snadno vyměnit.

Pečlivá hydroizolace je zásadní

Dřevostavba a masivní dřevěná podlaha se k sobě skvěle hodí. Vyberte si takový druh dřeva, který bude ladit s okny, interiérovými dveřmi a dalším vybavením. Nezapomeňte ale na kvalitní hydroizolaci, která ochrání nejen podlahu, ale i celou stavbu.

Produkty v novince


Spinner