Podlaha ze smrku či borovice? Proč se nemusíte bát měkkých dřevin

Podlaha ze smrku či borovice? Proč se nemusíte bát měkkých dřevin

Jste milovníci přírodních materiálů a právě hledáte ideální dřevěnou podlahu? Mezi možnostmi pravděpodobně máte i tu z měkkých dřevin. Co může nabídnout a jaké aspekty byste měli zvážit?

Přečtěte si, kam se hodí podlaha z měkkého dřeva a jaké má vlastnosti. Je pro vás borovice či smrk ideální volbou?

Které dřeviny se označují jako měkké a proč se jim tak říká?

Z měkkých dřev se pro podlahy nejčastěji používá borovice, jedle, modřín, cypřiš, smrk, bříza, olše, topol, jíva, vrba, jalovec, teak a ořešák černý. Existuje víc druhů ořešáků, ale ty už se řadí většinou mezi tvrdší dřeva. Podlahy z měkkých dřev bývají také levnější.

Odborníci měří měkkost dřeviny hned několika způsoby. Existuje například Brinellova metoda či Janka. Tvrdost dřeva se nejčastěji udává jako tlak v MPa. Mezi měkká dřeva se řadí taková, která mají tvrdost nižší než 40 MPa. Tvrdost 40 až 80 MPa značí středně tvrdé dřevo a nad 80 MPa už jde o tvrdé.

Vlastnosti měkkých dřevin

Měkké dřeviny mají nižší hustotu, rychleji rostou a snáze se obnovují. Stromy jsou často vysoké a rovné. Měkké dřevo se lépe opracovává, hodí se na podlahy, výrobu dveří, oken i papíru. Oproti tvrdým dřevinám ovšem není tak odolné a snadno hoří.

Když lidé vybírají dřevo na podlahu, obvykle raději volí tvrdé dřeviny. Oblíbené jsou například dubové podlahy. Dobrým kompromisem může být ovšem masivní podlaha z měkkého dřeva, která je odolná a zkrášlí domov. Při správné povrchové úpravě a pravidelné péči se nemusíte bát v podstatě jakékoliv podlahy, užít si tak můžete i krásnou kresbu měkkých dřevin.

Do jakých místností dát podlahu z měkkého dřeva?

Pro začátek je vhodné uvědomit si, že podlaha z měkkého dřeva se nehodí do místností, kde bude docházet k velké zátěži podlahy. Jde o chodby, kuchyně, obchody, restaurace či komerční prostory. Nemusíte se jich naopak bát například v ložnici. Nesmírně důležitá je povrchová úprava, která dokáže podlahu efektivně ochránit i před pádem ostrých předmětů.

Stejně tak je důležitá údržba, aby vám podlaha vydržela dlouho v perfektním stavu. Používejte čistící prostředky určené na mytí dřevěných podlah a vyhýbejte se abrazivním či chemickým čističům, nepoužívejte kartáče nebo drátěnky. Jakmile bude patrné opotřebení, zařiďte včasnou renovaci povrchu olejem či lakem.

Produkty v novince


Spinner