Bez platného certifikátu novou podlahu nekupujte. Můžete si poškodit zdraví

Bez platného certifikátu novou podlahu nekupujte. Můžete si poškodit zdraví

Výběr podlahové krytiny by neměla ovlivňovat jen cena nebo vzhled. Mnohem důležitější je její zdravotní nezávadnost a nízká ekologická stopa doložená platnými certifikáty. Které jsou nejznámější?

V interiérech tráví lidé spoustu času a denně každý vdechne asi 10 až 20 m3 vzduchu. Jestliže vdechujete nežádoucí látky uvolňované z nekvalitních podlah, mohou se postupně dostavit různé zdravotní komplikace. Právě proto jsou certifikáty o zdravotní nezávadnosti nezbytné a před koupí nové podlahy se o nich vždy informujte.

Zdravější bydlení s ekologickou podlahovou krytinou

Moderní doba a nové výrobní postupy umožňují výrobcům vyrábět ekologické podlahy bez použití chloru, změkčovadel, halogenů, těžkých kovů či ftalátů. Dnes se ve velké míře přechází na přírodní a recyklovatelné suroviny, které neničí životní prostředí a především neškodí zdraví. U dřevěných a keramických podlah problémy prakticky nehrozí, naopak špatné složení vinylových podlah vám zdraví poškodit může.

V posledních letech se v tomto ohledu výrazně zpřísnila legislativa a výrobci nabízí nezávadné podlahy, především bez ftalátů. U vinylových podlah jsou tyto emise přísně kontrolovány a nesmí přesáhnout 50 mikrogramů/m3. Výrobci vzali zodpovědnost do svých rukou a v současnosti jejich podlahové krytiny dosahují ještě nižších hodnot, než jim předepisují normy.

Rizikové bývají často krytiny bez doložení původu vyrobené v Asii. Jsou obvykle velmi levné, ale trpí tím kvalita. U těchto podlah není známo, jaké suroviny byly na jejich výrobu použity. Jelikož v České republice není povinnost testovat podlahové krytiny na ftaláty, mohou obsahovat škodlivé množství těchto látek.

Nová podlaha jedině s certifikací

Jistotu kvality používaných materiálů získáte nákupem certifikovaných podlah. Vyberte si prodejce, kde vám certifikáty k podlahám bez problému doloží. Ty nejpřísnější certifikáty vydávají laboratoře v Německu a Francii. Jde o německý certifikát Der Blaue Engel a francouzský certifikát Émissions dans l’air intérieur. Známý je také finský certifikát M1 nebo dánský certifikát The Indoor Climate Label. S certifikací Greenguard máte jistotu, že kupujete zdravotně nezávadný produkt.

Pozor na nepřirozený zápach z podlahy

Pokud jste nekoupili vinylovou podlahu s certifikátem, využijte svůj čich. Jakmile vaše nová podlaha má nepříjemný chemický či jiný zápach, zpozorněte. Hlídejte, aby během měsíce zápach zmizel. Když je cítit dál, pravděpodobně je v ní nějaký závadný materiál, který může škodit zdraví.

Spinner