Zakončení plovoucí podlahy u dveří. Jak má vypadat?

Zakončení plovoucí podlahy u dveří. Jak má vypadat?

Pokládka podlahové krytiny není až tak náročná, když máte perfektně připravený podklad. Se správným nářadím to zvládne každý šikovný kutil. Problém někdy nastává v případě přechodu mezi podlahou a dveřmi. Jak na správné zakončení?

Pro každý způsob otevírání se podlahy zakončují jinak. Podívejte se na správné zakončení mezi jednotlivými místnostmi a s ohledem na otevírání dveřního křídla.

Správné umístění přechodové lišty

Přechodová lišta je důležitá součást zakončení plovoucích podlah u dveří. Dnes je obvyklé používat bezbariérový průchod. Pryč jsou doby vysokých prahů mezi dveřmi. Lišta by měla být v zavřeném stavu skrytá pod dveřmi a je nesmírně důležité, aby byla správně umístěna přímo na střed dveřního křídla.

Je důležité mít vyřešení způsob otevírání dveří, jejich konstrukci a kam se budou otevírat ještě před tím, než se začne s jejich montáží. Tyto faktory ovlivňují správné zakončení podlahových krytin.

Ukončení plovoucích podlah u dveří

U dveří s polodrážkovou konstrukcí musí být přechodová lišta vedena 10 mm do místnosti, kam se otevírají dveře. U zavřených dveří je lišta skryta dveřním křídlem. V případě bezfalcových dveří musí být oproti hraně stěny vedena 4 mm do místnosti.

Posuvné dveře na zeď s hranolem ve standardních rozměrech musí mít přechodové lišty 45 mm do té místnosti, kde jsou zavěšené dveře. Tam, kde je dorazový hranol, musí být přechod podlah od zdi ve vzdálenosti 35 mm. Dveře bez dorazového hranolu fungují podobně jen s tím rozdílem, že na obou stranách stavebního otvoru je podlaha vedena s rovinou stěny 30 mm od stavebního otvoru.

Vyrovnávací podlahové profily a jejich funkce

Přechodové lišty jsou bezpečné a umožňují opticky sladit různé podlahy s odlišnou výškou. Namontovat ji můžete podle provedení. Oblíbenou variantou je samolepicí a šroubovací. Jsou buď v eloxovém provedení nebo imitují dřevo.

Jak na vinylové podlahy?

Vinylové podlahy jsou odolné, komfortní, teplé a příjemné na dotyk. Nejsou tak náchylné na vodu jako dřevo a laminát, tudíž se dají položit i do kuchyně či koupelny. Výběr dekorů je obrovský a není problém mít doma dokonalý vzhled dřeva, kamene i dlaždic. Můžete si vybrat plovoucí variantu, kterou zvládnete položit doma sami, včetně ukončení. Lepený vinyl raději svěřte odborníkům, jelikož pokládka je mnohem náročnější a náchylnější na chybu.

Nevíte si rady?

Možná si při výběru vhodné krycí lišty nevíte rady. Existuje obrovské množství řešení těchto dokončovacích prvků a může být někdy matoucí. V takovém případě volte profily 3v1. Tak spojíte stejně vysoké podlahy, vyrovnáte určité výškové rozdíly a lze s nimi zakončit podlahu u dveří.

Spinner