Jakou vybrat barvu podlahy do každého pokoje

Jakou vybrat barvu podlahy do každého pokoje

Když pomineme cenu a funkci, má podlahová krytina ještě jednu důležitou vlastnost – vzhled. To, jak vypadá vaše podlaha, může ovlivnit celou místnost.

Čeho si na člověku všimnete dříve, barvy a vzhledu nebo materiálu jeho svetru? Zrak je pro člověka leckdy tím nejdůležitějším smyslem a proto nelze jen tak ignorovat vzhled věcí. Podlaha je sice v první řadě funkční záležitostí – může se postarat o to, aby byl náš domov teplý a tichý, bezpečný pro alergiky a mnoho dalšího – jako první ji ovšem vnímáme očima a ne nohama. Proto po výběru správného materiálu přichází na řadu také výběr správné barvy. Není to přitom nic jednoduchého, dnes totiž u každého materiálu najdete na trhu tolik barev a odstínů, že vám výběr nejspíš zabere hodiny a hodiny času.

Tipy pro snazší výběr

Zamyslet se při výběru barvy musíte hned nad několika faktory. Prvním z nich je určitě světlo v místnosti. Pokud se jedná o obývací pokoj s velkými francouzskými okny, můžete si dovolit podstatně tmavší podlahu, než když vybíráte krytinu pro podkrovní pokoj s jediným malým vyklápěcím oknem. Nezapomínejte přitom také na to, že během roku i během dne se světelnost v místnosti bude měnit. Tmavší odstíny dřeva vypadají luxusně v místnostech s dostatkem světla, jinak ale mohou vytvářet spíše depresivní a ponurou atmosféru. Jestli chcete pokoj opticky prosvětlit, není nic snazšího než vybrat světlé barvy, třeba krémový javor.
Další otázkou je velikost. I tu lze jednoduše vizuálně ovlivnit. Opět se jedná o hru s barvami. Dub nebo ořech (a samozřejmě i jejich imitace z laminátu nebo vinylu) jsou tmavé a mohou tak prostor opticky zmenšit, na druhou stranu ale působí teple a útulně. Malou místnost můžete „zvětšit“ světlými barvami a to nejen u podlahy, ale také při výběru barvy stěn a nábytku.

Nezapomeňte ani na design

V neposlední řadě nezapomínejte na design. Podlaha by samozřejmě měla doplňovat celý pokoj a ne se s tím vzhledově prát. Kdo chce mít spíše rustikální styl, zvolí si dřevo s odpovídající barvou a úpravou, ti kdo preferují spíše modernu, mohou experimentovat s jasnými barvami. Barvě podlahy budete muset přizpůsobit i nábytek, například dva různé odstíny dřeva nemusí působit vedle sebe příliš dobře. Snažte se tedy promyslet co nejvíce detailů, abyste později nemuseli měnit své plány jen kvůli podlahové krytině.

Důležité sdělení:
Vážení zákazníci, dovolujeme si vás upozornit, že dne 20. 6. bude z důvodu konání akce v Centru bydlení a designu Kaštanová omezena otevírací doba. Provoz showroomu v Brně bude od 7 do 12 hodin. Děkujeme za pochopení.

Spinner