Koberec do dětského pokoje? 4 tipy, jak vybrat ten správný

Koberec do dětského pokoje? 4 tipy, jak vybrat ten správný

Přestože se koberce z interiérů hodně vytratily a je moderní vlastnit plovoucí podlahu nebo dlažbu, v dětském pokoji zatím koberce zůstávají. A doporučují je i odborníci.

Studená a tvrdá podlaha není do dětského pokoje vhodná, proto zde má koberec stále své místo. Podlahu částečně odhluční, je příjemné na něm sedět a řeší i obavu rodičů z poletujícího prachu. Dnes lze koupit moderní textilie ze syntetických materiálů, které mají antistatické vlastnosti a prach odpuzují. Teď už jen potřebujete vědět, jak koberec do dětského pokoje vybrat.

1. Vyberte správný materiál

Odolný a zároveň snadno udržovatelný – právě takový by měl koberec do dětského pokoje být. Myslete na to, že na něm každou chvíli najdete nějaký flek, který budete čistit. Vhodný materiál je syntetický, například akryl či polyamid. Tyto snesou větší zátěž, nezruinují vám peněženku a odolávají zašpinění. Lépe se udržuje střižený vlas než kobercová smyčka. Zaměřte se na to při výběru.

Řešit budete dozajista i to, zda chcete vlas dlouhý nebo krátký. U dětských modelů je lepší dát přednost krátkým a hustým vláknům, protože se do nich tak snadno nedostane prach a špína.

2. Kusový nebo metrážový koberec?

Při výběru koberce do dětského pokoje si také odpovězte na otázku, zda chcete metrážový koberec nalepený po celé místnosti, nebo kusový koberec jen pro určitou část. Metrážové jsou ideální tam, kde máte jen málo nábytku a děti si hrají hodně času na zemi. Kusové koberce využijete spíš u starších dětí, kterým je dáte například k posteli, pod stůl a doprostřed místnosti na hraní. Díky obrovskému množství designů a tvarů můžete s jejich pomocí chytře rozdělit prostor na různé zóny.

3. Vybírejte s dětmi

Koberec má být samozřejmě funkční a splňovat určité požadavky. Na druhou stranu bude dělat parádu v pokoji dětí, a tak by se jim měl líbit. Do dětského pokoje pro kluka můžete například pořídit koberec se silnicemi, skákacím panákem nebo dinosaury. Další oblíbené motivy jsou různé pohádkové bytosti, zvířátka, květiny, barevná duha či současní oblíbení superhrdinové. Myslete ale i na to, že až se objeví nový superhrdina, možná bude váš nejmenší vyžadovat, abyste koberec vyměnili.

Zároveň byste neměli vnucovat dětem svou představu. Koberec do dívčího pokoje nemusí být růžový nebo fialový. Pokud má vaše holčička ráda modrou, vyjděte jí vstříc. U chlapců platí totéž.

4. Bezpečí především

Koberec v dětském pokoji musí být maximálně bezpečný. Především u kusových koberců dbejte na to, aby neprokluzovaly. Ideální je, aby byl ze spodní strany pogumovaný. Pokud není, pořiďte protiskluzovou podložku.

Spinner