• Supellex v Praze
  • DESIGNART - nová kolekce
  • DESIGNTIME - Pixel dekory
  • DESIGNWOOD - Dřevo je dřevo
  • Dřevoplastové terasové desky - slivadec

Vlněné koberce

Tyto koberce jsou vyráběny ze 100 procentní vlny nebo s částečnou příměsí vlny. Vyznačují se svoji typickou bílou až béžovou barvou, většinou ve vysoké gramáži vlákna.

Nabízené vlněné koberce:

Vlněné koberce Alfa

Alfa

Vlněné koberce Alfa - šíře 4 a 5 metrů, 1 dekor.

Vlněné koberce Windsor

Windsor

Vlněné koberce Windsor - šíře 4 a 5 metrů, 2 dekory.

Ke stažení
Ceník koberců
Kontaktujte nás

Informace o vlněných kobercích

Vlna je využívaná člověkem odedávna. Již od dob prvních pastevců využívá člověk dobrodiní vlněného rouna. Jeho schopnosti udržovat teplo, neměnnost vzhledu materiálu příjemného na dotek a po celé věky nepodléhajícímu vlivu módy. Není divu, že kromě oblečení, přehozů a dalšího využití se vlna používá i na výrobu a tkaní koberců. Koberce tkané z pravé vlny jsou luxusním výrobkem nejen díky svému vzhledu. Vlna je totiž trvanlivý materiál pohlcující prachové částice a je také výborný tepelný izolant. Krom toho je schopná příznivě ovlivňovat akustické prostředí tím, že pohlcuje rušivé zvuky. Její hlavní nevýhodou v porovnání se syntetickou vlnou je horší odolnost proti špinění. Vlna se však snadno čistí, bez toho že by se opakovaným praním zhoršovaly její kladné vlastnosti.

Také u vlněných koberců platí, že odolnost a životnost vlněného koberce je dána četností vláken na centimetr čtvereční. Odolnost koberce na otěr a opotřebení je však ovlivněna i technikou tkaní vlněného koberce. Nejodolnější jsou koberce smyčkového typu, kdy povrch není zpracováván střihem vláken, ale tvoří smyčky často nepravidelného provedení. Vzhledově atraktivnější jsou vlněné koberce, u kterých vlákno prošlo řezem. Tyto koberce jsou také příjemnější dotykově, ale jejich nevýhodou bývá hlavně zpočátku uvolňování zbytku vláken po střihu a také větší neschopnost udržet tvar vláken. Z toho důvodu vznikly vlněné koberce, které jsou kombinací střihané vlny a smyčkové vazby. Vznikly tak koberce s plastickým reliéfním vzorováním. Tento vizuální efekt může být ještě více zdůrazněn barvením vlny. V současné době jsou vlněné koberce nabízené v mnoha variantách. Například s dlouhým i krátkým vlasem, různě vedenou a taženou smyčkou, koberce s  velmi dlouhým vlasem nebo v provedení velur, což je vlněný povrch s krátkým střihem, ale na dotek s jemným povrchem.

Aby vlněný koberec vydržel co nejdéle, je třeba se o něj náležitě starat. Níže vám nabízíme několik tipů jak tento materiál udržet po dlouhou dobu v co nejlepší kondici a vzhledu.

  • Vlněné koberce chraňte před vlhkostí. Pravidelně je čistěte a udržujte. Z dlouhodobě nečištěného vlněného koberce se hůře odstraňuje špína než z podobně postiženého koberce z umělého vlákna.
  • Při vysávání koberce nepoužívejte rotační kartáče. Ty by mohly na koberci způsobit neodstranitelné škody.
  • Pokud se na koberec vylije tekutina, je ji třeba rychle odstranit odsáním a následně postižené místo vyprat ve vodě. Mokrou vlnu je nutno vysušit savou čistou utěrkou, která nepouští vlákna.
  • Voskové skvrny, nebo mastnotu odsajte napřed pomocí savého papíru.
  • Povytažené vlněné vlákno pouze zastřihněte do roviny s výškou ostatního vlasu. Rozhodně se uvolněný vlas nepokoušejte vpravit na původní místo a už vůbec ho nevytahujte z předlohy.

Pokud dodržíte výše uvedené rady, bude vám váš vlněný koberec dělat radost a přinášet užitek po mnoho let.