Dřevo v barvách duhy

Dřevo v barvách duhy

Dřevěné podlahy lze upravovat množstvím způsobů, lakováním, tónovacím olejem či drásáním. Ne tak častou úpravou je barvení.

Barvení dřevěných podlah vám vytvoří jednoduše podlahu, kterou byste rozhodně nepovažovali za nudnou či klasickou. Dřevo si většina lidí volí právě proto, že se jedná o přírodní materiál, takže ho chtějí obvykle zachovat v co nejčistší formě. Pro povrchovou úpravu použijí olej nebo lak, podle toho zda chtějí spíše přirozenější nebo lesklou variantu této krytiny. Umělé materiály sice dokážou věrně imitovat vzhled dřeva, leckdy za zlomek ceny, něco jim ovšem oproti originálu chybí. Dřevěné podlahy mají totiž jedinečný charakter a vytvářejí v pokoji specifické klima, protože dýchají. Tak se označuje proces roztahování a stahování v souvislosti s vlhkostí a teplotou vzduchu. Dřevo je skvělé v tom, že po původní, trochu větší investici, vám vydrží desítky let a při správné péči bude pořád vypadat báječně. Vybrat si můžete desítky různých přirozených odstínů, od bělavého javoru až po černý eben či červeně tónované exotické dřeviny. Klasickému dřevu ale můžete dodat šmrnc i uměle.

Barvení podlah na červenou i zelenou

Dřevěná krytina vyžaduje pravidelnou renovaci – již zmíněné lakování či olejování, oboje předcházené broušením podlahy. Kromě těchto nutností ale můžete zvolit také jeden další mezikrok, který dodá podlaze novou barvu a to klidně nějakou velmi výraznou. Dřevo se barví pomocí pigmentovaných tmelů. Ty se zapracují do struktury prken a dřevo je do sebe v podstatě „natáhne“. S tmely se dá pracovat různými způsoby a získat tak různé výsledky. Pokud vyberete barvu jen o pár tónů odlišnou od přirozeného vzhledu vašeho dřeva, zvýrazníte díky tomu letokruhy a kresbu a vytvoříte tak výraznější a svým způsobem rustikálnější typ krytiny.

Spinner