Jak na opravu vinylu svépomocí

Jak na opravu vinylu svépomocí

Poškození podlah není nic neobvyklého a často se stane nehoda i u té nejodolnější krytiny. Vinyl přitom není výjimkou, naštěstí není třeba hned propadat panice.

Vinyl je odolná podlahová krytina, která obzvláště ve vyšších zátěžových třídách vydrží i hrubší zacházení a opotřebení. Nejen proto se stal stálicí na trhu s podlahami a mezi zákazníky je velmi žádaný. Nabízí se totiž v širokém cenovém i desénovém rozpětí, takže je to kategorie, ve které si opravdu vybere každý. Na rozdíl od laminátu, který je na tom podobně, je vinyl navíc velmi příjemný, tichý a pocitově měkký na došlap a výborně udržuje teplo.

Co ale dělat, když se na podlaze objeví nevzhledná rýha? Stát se to může například pádem nějakého těžkého nebo ostrého předmětu z větší výšky. Není potřeba ji ale hned zakrývat koberečkem nebo nenápadně přemístit konferenční stolek tak, aby poškození maskoval. Ve většině případů dokonce ani není potřeba volat podlaháře.

Záleží na pokládce i rozsahu poškození.

Nejlepší zprávy čekají na ty, kterým nehoda poškodila jen vrchní, polyuretanovou vrstvu. Na tu si totiž může troufnout každý sám doma, stačí si v podlahářském centru koupit opravný set, například osvědčený CC-Scrath Fix PU-Repair set, vyráběný německou firmou CC - Dr. Schutz. Pořídíte ho například v centru Supellex a poté se již stačí držet návodu na obalu. Několik jednoduchých kroků zajistí, že vzhled podlahy se vrátí do původního stavu.

U výraznějšího poškození už to může být problém. V případě, že je krytina položena plovoucím způsobem, stačí mít doma náhradní dílec a ten prostě vyměnit. Proto už při nákupu počítejte s tím, že se vám možná bude v budoucnu kousek navíc hodit a nebojte se přebytků. Větší problém je pak u lepeného vinylu. Ten mnozí volí, pro jeho vyšší odolnost vůči vodě a vlhkosti, při lepení totiž nehrozí zatékání do spár a je tedy vhodné pro použití do každé místnosti. V případě nutnosti správky lepeného vinylu je potřeba vyříznout a opatrně odlepit poškozenou část za pomoci hořáku k nahřívání. Poté se použije záplata. U těchto postupů hrozí při neodborné manipulaci poškození okolních dílů, ať už hořákem či při pošpinění lepidlem, které může být trvalé. Proto je lepší zavolat odborníka, který vám ušetří čas i nervy a zajistí profesionální provedení.

Spinner