Dřevo sibiřského modřínu a všechny jeho přednosti

Dřevo sibiřského modřínu a všechny jeho přednosti

Věděli jste, že sibiřský modřín je nejtvrdším jehličnanem na světě? Má velmi husté dřevo, a tak se používá nejen na masivní podlahy, ale také na dřevěné obložení fasád a na terasy. Poznejte všechny výhody sibiřského modřínu.

Modřín je nejtvrdším z měkkých dřevin. Svou hustotou a tvrdostí se přibližuje dokonce k dubovému dřevu. Má hodně pryskyřice, která odpuzuje vodu a zamezuje růstu dřevokazných hub. Funguje vlastně jako taková přírodní impregnace. Toho využívali i naši předkové, kteří z modřínu vyráběli okapy a střešní šindele.

Modřínové lesy jsou nejrozšířenějšími jehličnatými lesy na světě. Na Sibiři dorůstají až do výšky 40 m a jejich stáří se může vyšplhat i na 400 let. Tyto majestátní stromy jsou v přírodě raritou – shazují na podzim jehličí. A raritou se stávají i doma, ať už je využijete na podlahu, nábytek, nebo třeba obložení stěn.

Symbolika modřínu

Modříny se nazývají stromy víl. Jsou zasvěcené Slunci a Měsíci, dvěma největším energiím ve vesmíru. A tuto energii se snaží předávat i těm, kdo jsou v jeho blízkosti. Pokud vás tedy trápí černé myšlenky, sedněte si na chvíli pod modřín a nechte čas jen tak plynout. Modřín vás posílí jak fyzicky, tak psychicky. V minulosti lidé odháněli zlé vlivy tím, že místnosti vykuřovali modřínovým dřevem nebo jehličím.

Praktické využití modřínového dřeva

Dřevo ze sibiřského modřínu je mnohem tvrdší než dřevo z evropského modřínu. Je to tím, že kvůli chladnému prostředí roste pomaleji a dřevo je pak hustší. Jedná se o nejtvrdší jehličnaté dřevo. Proto je mezi zpracovateli velmi oblíbené. Využívá se na:

  • masivní podlahy
  • obklady stěn
  • výrobu nábytku
  • terasy
  • fasády Modřínové dřevo má krásnou barvu – žlutohnědou, která přechází až do červena. Jádro je probarvené a letokruhy zřetelné. Je proto ideální pro masivní podlahy a výrobu nábytku. V interiéru bude ozdobou, nechte ho vyniknout.

Odborníci ze SECA doporučují: Masivní modřínové podlahy v tloušťce 15 mm můžete bez obav použít i na podlahové topení. V takovém případě ale vždy využijte služeb profesionálního podlaháře.

Originální fasáda ze sibiřského modřínu

Dřevěná obložení fasád jsou v poslední době stále oblíbenější. Aby taky ne, když dodají domu unikátní nenapodobitelný ráz. Žádná dřevěná fasáda nemůže být stejná. To, že vyžaduje náročnou údržbu, je jenom mýtus. Pokud zvolíte na obložení dřevo sibiřského modřínu, máte vyhráno. Husté tvrdé dřevo se vlivem počasí nekroutí jako smrkové a nemusíte ho natírat ani lakovat. Postupně šedne a získává svou typickou patinu. To ale neznamená, že by snad dřevo degradovalo, jeho vrchní vrstva pouze mění svůj odstín. Pořízení fasády ze sibiřského modřínu je navíc velmi ekonomické.

Sibiřský modřín najde díky svým skvělým vlastnostem mnoho využití. Pořiďte si ho domů i vy v podobě krásné masivní podlahy.

Spinner