Povolte prosím cookies, prohlížení našich stránek tak pro vás bude o to hladší! Některé cookies jsou potřebné tedy nezbytné a další volitelné, můžete se tedy sami rozhodnout, zda je povolíte.
Tentokrát se podíváme blíže na dřevěné podlahy z hlediska povrchové úpravy dřeva. Máme v podstatě pouze tři možnosti. První z nich je nechat dřevo bez jakékoli úpravy, tzv. surové. Toto řešení je nejhorší možností, pro kterou se můžete rozhodnout. Neochráněné dřevo se špatně udržuje, je velmi náchylné ke vsakování tekutin, přičemž vznikají skvrny, které lze jen těžko odstranit, a především oxiduje (šedne).
Druhou možností je použít dřevěnou podlahu s lakovaným povrchem. Lakované podlahy jsou mezi dřevěnými podlahami asi nejodolnější, nejlépe se udržují a lak nejvíce uzavírá povrch. Na druhou stranu je poměrně složité opravit vzniklé defekty (rýhy v laku). U drobných poškození si můžeme pomoci použitím správné údržbové chemie (Dr. Schutz CC-Lesk nebo CC-Mat na parkety a korek). V případě výraznějších poškození je ale mylná představa, že se vám povede rýhu lokálně opravit a nezbývá proto než přistoupit k celkové renovaci, která je jak časově, tak i cenově náročnější.
Osobně jsem zastáncem třetí možnosti, kterou je použití olejů popř. vosků, nebo tvrdých voskových olejů. Při jejich použití získává dřevo přirozený (otevřený) vzhled, příjemné optické vlastnosti a možnost lokální opravy vzniklých defektů. Trochu na škodu je však nutnost používat pro údržbu vhodné prostředky (CC - Mýdlo na dřevo), a provádět dle opotřebení „doplnění“ olejové vrstvy (CC-H2 oil).