PVC vs Linoleum

PVC vs Linoleum

Na pohled se pro lajka tyto podlahy dají snadno zaměnit, rozdílů u PVC v roli a linoleu je však spousta. Pojďme se na ně podívat.

 
Linoleum vzniklo již v roce 1844. Šestnáct let později Frederick Walton použil místo kaučuku lněný olej a borovicovou pryskyřici. Ty jsou používané dodnes. Vypráví se, že jedné noci zapomněl zapečetit nádobu s lněným olejem, který používal jako ředidlo, a na oleji se vytvořila slupka ztuhlého oleje. Odloupl ji a začal přemýšlet o způsobech, jak by se tato gumovitá hmota dala použít. Složení linolea je v základu lněný olej, borovicová pryskyřice, dřevité či korkové moučky a vápenec. Finální vzhled a barevnost podlaze dodávají přírodní barevné pigmenty. Podle složení asi tušíte, že všechny složky linolea jsou přírodního původu, z obnovitelných materiálů. Směs výrobci zahřívají a vysokým tlakem lisují na podklad z jutové textílie. Je Vám tak jasné že tato podlaha je dnes velmi oblíbená mezi lidmi kteří hledají přírodní nebo chemicky nezávadné materiály. Je biologicky odbouratelné a nenarušuje přírodní prostředí. Takovéto použití vizuálně umožňuje vytvářet jednotné čisté plochy s mícháním různých barev, Neumožňuje však přímé použití dekorových folií takže nenapodobuje přímo dekor dřeva apod. Původně Frederick Walton nazval svůji podlahu Kampticon. Brzy si však uvědomil, že tento název lze zaměnit s indickým pryžovým produktem. Změnil název na „linoleum“ na základě latinského linum, len nebo lněné semínko a oleum, olej.

PVC vs Linoleum

PVC podlahovou krytinu stále mnoho lidí označuje jako „lino“. Označení vzniklo právě na základě podobnosti s linoleem, někdy v minulém století. Linoleum nebylo vždy v minulosti plně dostupné a nebylo úplně levné. Vznikla syntetická náhražka, ohebná podlahovina z polyvinylchloridu. Jednalo se o podlahu dobře dostupnou a v socializmu hojně používanou například v koupelnových jádrech panelových domů nebo v kuchyních. Časem ovšem tvrdlo, praskalo. Z toho důvodu dodnes někteří lidé nemají k PVC podlaze důvěru. Moderní PVC podlahy jsou však kvalitou už úplně někde, jejich výroba se výrazně změnila směrem k ekologii i zdravotní nezávadnosti a není důvod se jejich použití obávat.

Heterogenní PVC podlahy

 
PVC můžeme pořídit jako podlahovou krytinu heterogenní neboli vrstvenou. Její podklad někdy tvoří i recyklované materiály nebo filc který vylepšuje pochozné vlastnosti , na něm je nosná anášlapná vrstva. Tento typ PVC podlahy bývá levnější. Existuje rovněž homogenní PVC, jednovrstvé. Jeho kvalita bývá vyšší, vzhledem a vlastnostmi se nejvíce se podobá přírodnímu linoleu, byť stále z umělých materiálů. Všechny tyto typy ale umožňují použít digitální tisk nebo pohledovou folii s jakýmkolu dekorem, PVC tedy vizuálně dokáže napodobovat dřevěnou podlahu nebo kámen.

Homogenní PVC podlahy

Spinner