Termoplastický polyuretan: výhody a nevýhody

Termoplastický polyuretan: výhody a nevýhody

Termoplastický polyuretan je nejnovějším trendem na poli podlahových krytin. Je extrémně adaptabilní, robustní, světlostálý a vysoce odolný. Má vůbec tato krytina nějaké nevýhody?

Co je to termoplatický polyuretan?

Termoplastický polyuretan spadá do skupiny elastomerů. Je to materiál charakterizující se vysokou elastičností a tepelnou zpracovatelností. Vyznačuje se také vysokou kvalitou a nadstandardními vlastnostmi jimiž převyšuje srovnatelné podlahy na trhu. Termoplastický polyuretan je také vysoce odolný, proto je v současnosti velmi oblíbený. Lze si pod ním představit něco mezi laminátovými a vinylovými podlahami. Bývá označován jako “živá podlaha”.

Hlavní výhody těchto podlahovin

Mezi klíčové vlastnosti termoplastického polyuretanu od společnosti Egger patří extrémní adaptabilita s efektem SelfRepair, jehož funkcí jsou regenerační schopnosti povrchu při otlacích od koleček či bodovém zatížení od nožiček nábytku. Otlaky tak zmizí během několika minut. Díky této elastičnosti je termoplastický polyuretan velmi trvanlivou podlahovinou s dlouhou životností jak v bytových, tak komerčních prostorech i s vyšší zátěží.

Podlahy jsou chráněné hydroizolační membránou Dual Seal před vhlkostí a pronikáním vody. Je tak možné podlahy pokládat do kuchyní i koupelen. Lamely EGGER PRO Design jsou nabízeny v rozměrech 1295 x 243 x 5 mm se sešikmením Woodvision 4, které přidává podlahám na atraktivnosti. Podlahy lze instalovat patentovaným zámkovým spojením UNI fit!, případně za pomoci celoplošného lepení doporučenými lepidly.

Atraktivita podlah EGGER PRO Design spočívá v mnoha nadstandardních vlastnostech, přičemž další výhodou je i fakt, že jsou vyráběny s ohledem k životnímu prostředí, trvale udržitelnému hospodaření v lesích a ochraně ekosystémů. Výrobce Egger je proto dlouhodobým držitelem světové ekologické pečetě Blue Angel.

Nevýhody termoplastického polyuretanu

Jako u jiných podlahových krytin, tak u i termoplastického polyuretanu můžeme najít méně či více závažné nevýhody. Tyto krytiny nejsou i přes vysokou odolnost vhodné pro pokládku do velmi vlhkých prostorů. Nejsou vhodné ani do průmyslových zón s vysokým zatížením. U těchto podlah je pak možnost poškození a znehodnocení lamel proseknutím, což u lepených podlah může být velkým problémem.

Spinner