Jak vybrat dřevěnou podlahu? Odpovězte si na 5 nejčastějších otázek

Jak vybrat dřevěnou podlahu? Odpovězte si na 5 nejčastějších otázek

Dřevěné podlahy jsou pro své vlastnosti a krásný vzhled stále oblíbené a žádané. Jelikož mají různá specifika, je vhodné si před jejich pořízením odpovědět několik otázek. Přečtěte si odpovědi na 5 nejčastějších dotazů, které vám můžou pomoct lépe se rozhodnout.

1. Jaký typ dřevěné podlahy vybrat?

Dřevěné podlahy vydrží obvykle mnoho let. Mezi typy dřevěných podlah můžete vybírat na základě několika parametrů, jako je počet vrstev nebo způsob pokládky. Důležité je také prostředí, ve kterém bude dřevěná podlaha položena. Některé mají sklony bobtnat či se kroutit, pokud jsou umístěné tam, kde být nemají. Důležitá je teplota a vlhkost vzduchu. Ideální teplota se pohybuje kolem 20 °C a vlhkost vzduchu cca 60 %.

Například masivní podlahy nejsou příliš vhodné do koupelen a jim podobných místností, kam je lepší volit dvouvrstvé nebo třívrstvé podlahy. Pod ně můžete instalovat i podlahové vytápění. Oblíbeným typem jsou i dýhované podlahy, které mají základ z korku, dřeva či pryskyřice. Na tomto základu je dřevovláknitá HDF deska a dřevěná vrchní nášlapná vrstva.

2. Které dřeviny by vás měly zajímat?

Dřeviny vybírejte podle toho, kam chcete podlahu umístit. Tvrdší dřeva, jako je například dub, teak nebo merbau, se využívají ve více vytížených prostorách. Bříza a jiná měkká dřeva patří do místností, které využíváte méně často.

3. Jaké možnosti můžete využít pro povrchové úpravy?

Dlouhá léta patřil mezi nejoblíbenější povrchovou úpravu dřevěné podlahy klasický hladký vzhled. V současnosti se trend posunul a můžete vybírat z celé řady nových úprav. Můžete zvolit podlahy broušené, kartáčované, katrované, lakované, olejované nebo se vzhledem připomínajícím staré doby.

4. Jak správně pečovat o dřevěnou podlahu?

Dřevěným podlahám nedělá dobře písek, štěrk, vlhkost a celkově příliš mnoho vody. Pozor také na ostré hrany nábytku. Je důležité nechodit po podlaze v botách a chránit ji před dlouhodobým zářením od slunce. Jednou za několik let je vhodné podlahu renovovat, přebrousit a ošetřit lakem či olejem. Z dřevěných podlah pravidelně odstraňujte nečistoty zametením či vysáním. Vytírání postačí při menším znečištění 1x až 2x za měsíc. Používejte při něm důkladně vyždímaný hadr, aby podlaha nepřišla do kontaktu s velkým množstvím vody.

Z přípravků používejte ty, které jsou na dřevěné podlahy přímo určené. Vyhněte se kartáčům, abrazivním prostředkům, písku a chemikáliím.

5. Jaký druh dřeva vybrat na terasu?

Potřebujete dřevěnou podlahu do exteriéru? Jedním z nejdůležitějších požadavků bude určitě takový, aby dlouho vydržela a péče nebyla příliš náročná. Vybrat si můžete podlahy celodřevěné, ideálně ze severských dřevin, které jsou zvyklé na náročné podmínky. Do této kategorie patří severský smrk, severská borovice či severský modřín. Další možností je tepelná úprava dřeva při teplotě 212 °C, která zajistí odolnost, pevnost, ochranu před hnilobou a hmyzem.

Mezi hity poslední doby se řadí dřevoplastová terasová prkna WPC. Snadno se montují a péči o tuto podlahu zvládne každý. Podlaha má protiskluzovou úpravu, a i když nejde o plnohodnotné dřevo, své místo v současné nabídce rozhodně má.

Potřebujete poradit?


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat


Produkty v novince


Spinner