Hodí se umělá prkna na terasu? Zjistěte, který materiál bude nejlepší

Hodí se umělá prkna na terasu? Zjistěte, který materiál bude nejlepší

Terasa nabízí příjemný a bezpečný prostor, kde můžete relaxovat, číst si, snídat nebo v klidu pít kávu na čerstvém vzduchu. Pokud uvažujete o vytvoření nové terasy nebo o její rekonstrukci, zjistěte, proč byste měli zvolit terasová prkna a která se budou nejlépe hodit právě pro vás.

Oblíbenou alternativou je také dlážděná terasa, tato povrchová úprava ale přináší několik nevýhod. V případě deště může na terase stát voda. Pokud nezvolíte hrubé dlaždice nebo vymývanou dlažbu, lze v mokrých botách snadno uklouznout. Každá mokrá stopa je navíc na dlažbě vidět. Všechny tyto problémy odpadají v případě terasy z prken.

Prkna na terasu vybírejte pečlivě

Při volbě materiálu se zaměřte na jeho kvalitu a pokuste se zjistit, jakými referencemi se může pochlubit vámi vybraný výrobce. Nevyplácí se zvolit to nejlevnější, co na trhu najdete. Cena často hodně napoví o kvalitě i životnosti prken. Obzvlášť terasy bez zastřešení, které jsou denně vystaveny vlivům počasí, by měly být postaveny z dražších a kvalitnějších prken.

Podklad terasy musí být pod celou její plochou stejný, tedy například z betonu. A podkladové hranoly, na něž se prkna pokládají, vyberte ze stejného materiálu jako samotná svrchní prkna. Jde o to, že různé materiály a typy dřevin v průběhu roku pracují a měly by tak mít podobné vlastnosti.

Bude to dřevo nebo kompozit?

Nejčastěji se terasy vytvářejí z dřevěných prken nebo z kompozitu, tak zvaného dřevoplastu. To je směs rozemletého dřeva a plastu, která kombinuje vlastnosti obou materiálů. Kompozit odolává počasí, nehrozí mu napadení hnilobou a nevyžaduje téměř žádnou údržbu.

Pokud ale toužíte po autentickém přírodním materiálu, volte dřevo. Často se používá například sibiřský modřín, můžete mít ale i prkna z exotických dřevin. Půjde ovšem o nákladnější variantu. Kompromisem je materiál označovaný jako Thermowood. Jde o levnější dřeviny, jejichž tepelnou modifikací se dosahuje podobných vlastností jako u tropických druhů.

Čím natřít terasová prkna?

Počítejte i s pravidelnou údržbou terasy. Dřevěná terasová prkna je třeba alespoň jednou do roka opatřit vhodným nátěrem a nejprve samozřejmě omýt. Vyskytla se někde odřenina nebo vykukující tříska? Místo stačí obrousit a přelakovat.

Produkty v novince


Spinner