Povolte prosím cookies, prohlížení našich stránek tak pro vás bude o to hladší! Některé cookies jsou potřebné tedy nezbytné a další volitelné, můžete se tedy sami rozhodnout, zda je povolíte.
Rozhodli jste se definitivně zbavit se otravného koberce, co o něj zakopáváte u každé zdi a ponechat jen tu krásnou dřevěnou podlahu co byla léta schována pod ním? Dřevo je přírodní materiál, je krásné a výrobky z něj mají nadčasový design. Co zůstane společného s kobercem je, že ji musíte udržovat v čistotě a pravidelně se o ní starat, aby se uchovala její krása a dlouhá životnost.
Zde Vám přinášíme několik tipů pro údržbu a vyčištění dřevěné podlahy.
Věcí a nářadí, které budete potřebovat:
- Záchytné koberečky
- Froté mop
- Profesionální čistič dřeva
Jak postupovat při čištění dřevěné podlahy:
- Počítejte s tím, že péče o podlahu zabere určité penzum času a vyžaduje mimo jiné zdravý selský rozum.
- Do chodby nebo předsíně si dejte záchytné koberce nebo předložky, které zadrží písek a jiná abraziva, která by mohla na podrážkách bot fungovat jako brusný papír na dřevo.
- Zmíněné záchytné koberečky vyklepávejte a vysávejte minimálně jednou týdně, ať je zbavíte zachycených nečistot. Roztrhané nebo jinak opotřebované předložky vyhoďte a vyměňte je za nové.
- Kupte si kvalitní koště a dřevěnou podlahu pravidelně zametejte. Většina podlah z tvrdého dřeva je napuštěna ochranným filmem, na kterém, při špatném úklidu, větší množství prachu vytvoří zašlapanou vrstvu, která se dá běžným úklidem těžko odstranit.
- Na nečistoty zapadané mezi prkny použijte vysavač.
- Na ošetření dřeva používejte profesionální čisticí prostředky na tvrdé podlahy. Ty zakoupíte třeba v našich specializovaných prodejnách. Pro práci s těmito přípravky používejte například froté mop, který po práci dobře vypláchněte.
- Čas od času budete muset podlahu přebrousit například kvůli oděrkám od nábytku. Pokud se jedná jen o zašpinění od podpatku apod., ten odstraňte nanesením čističe na jemný hadřík a tím stopy setřete.
- Lepkavé skvrny od jídla nebo skvrny neznámého původu vyčistěte vlhkým ručníkem nebo houbičkou. Po vyčištění plochy podlahu vysušte a ujistěte se, že její povrch je čistý a suchý. Nenechávejte dřevěné podlahy mokré, hrozí jejich neodvratné poškození.
Naše tipy:
Podlahy udržujte tak často jak je potřeba. Při úklidu nepoužívejte žádná abraziva, protože by docházelo k vybrušování ochranné vrstvy dřevěného masivu podlahy.
Nepoužívejte jako čisticí prostředek na dřevěné podlahy čistidla na bázi amoniaku a olejových mýdel. Může dojít k odstranění ochranné vrstvy podlahy nebo jejímu zešednutí.
Dřevěným podlahám neprospívá moc vody. Takže při vytírání podlahy vodou ždímejte mop nebo hadr tak, abyste z něho dostali co nejvíce vlhkosti. Způsob vylití vědra vody na podlahy a její následné setření, jak je tomu běžné u kamenných podlah, by způsobilo nabobtnání dřeva a pravděpodobně zničení celé plochy podlahy.
Pamatujte si, že všechny dřevěné podlahy mají tendenci v průběhu času vybledávat, zvlášť pokud jsou vystaveny působení slunečního záření. Mějte proto v místnostech, kde máte dřevěnou podlahu, žaluzie nebo závěsy, které by zabraňovaly negativnímu působení slunečního svitu.