Jak obarvit podlahu z tvrdého dřeva

Jak obarvit podlahu z tvrdého dřeva

V některých částech domu je vhodné změnit zcela atmosféru pokoje. Vhodným příkladem je dětský pokoj. Pokud je lokalizován v méně slunné části domu, může se stát, že přirozená barva podlahy v tmavé místnosti nevynikne, nebo pokoj ještě více ztmaví. V takovém případě je radikální změna barvy podlahy na světlejší zabarvení zcela na místě. Natření dřevěné podlahy pastelovými barvami zcela změní atmosféru v pokoji.

Než se ale k podobné změně odhodláte, radši si důkladně zjistěte, v jakém stavu se současná podlaha nachází. Nově instalované podlahy jsou většinou bez nátěru, ty starší však na sobě mohou mít vrstvu starých laků, vosků a penetrací. Pokud byste přímo na tuto podlahu aplikovali barevný nátěr, vytvoří se vám skvrnitá podlaha s různě působícími plochami, které více čí hůře drží barvu a celý váš projekt změny atmosféry pokoje by tak skončil katastrofou. 

Co budete potřebovat:

  • Pásová nebo excentrická bruska
  • Brusný papír o zrnitosti180
  • Vysavač
  • Váleček, štětec

Jak postupovat:

  1. Pokud je podlaha lakovaná, obruste ji pásovou nebo excentrickou bruskou. Bruste však jen tak, aby se odstranil povrchový lak a nikoliv jádrové dřevo. Pokud však je podlaha zcela bez nátěru, samozřejmě tento bod vynechte.
  2. Pečlivě vysajte podlahu. Použijte hubici na vysávání koberců, abyste podlahu zcela zbavili zbytků laků a brusného papíru.
  3. Plochy podlahy, které nemíníte natírat, zakryjte malířskou páskou. To platí pro zdivo přilehlé k podlaze, ostění atd.
  4. Otevřete plechovku se zvoleným nátěrem a dobře obsah promíchejte. Protože je plechovka plná a hrozilo by, že bude barva při práci z plechovky stékat, přelijte obsah do většího vědra. Základní nátěr můžete nanášet malířským válečkem s prodlužovací tyčí, abyste se s barvou dostali co nejdále a co nejméně se při tom po vyčištěné a natírané podlaze pohybovali.
    Začněte natírat v rohu protilehlém vchodovým dveřím. Váleček namočený v nátěru rolujte v přímém směru a při práci postupujte směrem k vedlejší stěně a ke vchodovým dveřím, kde nátěr zakončíte. Počítejte s tím, že po nátěru budete muset nechat podlahu z tvrdého dřeva aspoň tři hodiny vyschnut.
  5. Kde se váleček kvůli svému tvaru nebo rozměrům nedostane, tam nátěr naneste štětcem s rozměry odpovídajícími danému nepřístupnému místu.
  6. Použité náčiní umyjte v ředidle dle pokynů výrobce, nebo v případě vodou ředitelných barev v čisté vodě.
  7. Po zaschnutí základního nátěru aplikujte vámi zvolený nátěr akrylovou barvou na podlahy nebo dvousložkový epoxidový lak, či jiný zvolený nátěr. Postupujte stejně jako u základního nátěru. Opět nechte konečný nátěr aspoň tři hodiny schnout

podlaha z tvrdého dřeva

Tipy:

 

Pokud se vám nepodařilo odstranit z podlahy předchozí olejové nátěry, protože jsou příliš penetrované do materiálu dřeva, nepoužívejte jako nový nátěr vodou ředitelnou barvu, pokud si nejste jisti, že je tato barva kompatibilní s olejovými nátěry. Hrozilo by, že se nová barva se starým nátěrem nespojí, nebo že vzniknou skvrny. V takovém případě použijte jako následnou barvu nátěr s olejovou složkou.

Spinner