Jak se zbavit nepříjemného vrzání parket?

Jak se zbavit nepříjemného vrzání parket?

Už jste se někdy ocitli v situaci, kdy váš pozdní příchod domů vzbudil celý dům? Vrzají vám dřevěné parkety tak, že vám tento zvuk drásá nervy? Přinášíme několik rad, jak tyto zvuky odstranit.

Je známo, že se dřevěné podlahové krytiny mění nejen v rámci ročních období, ale postupem let. Dřevo je přírodní materiál, který reaguje změnou svého objemu na teplotní a vlhkostní podmínky. Při vzniku vhlkosti se roztahuje, v suchých podmínkách se naopak smršťuje. Takové změny mohou postupem času způsobit zmíněné vrzání podlahové krytiny. Prvním krokem pro odstranění vrzání podlahových krytin je zjištění jeho důvodu.

Dřevěné parkety obvykle vrzají kvůli tření parkety o parketu. Důvodem může být uvolněná parketa kvůli nefunkčnosti lepidla. Nejjednodušším tipem na odstranění vrzání se pak nabízí opakované podlepení parket. Není tu třeba rozebírat celou podlahu, postup je velice jednoduchý. Je zde ale velmi důležité lokalizovat přímé tření parket. Vrtačkou s cca 4 mm vrtákem poté uděláme ve středu lokalizované parkety díru, do níž posléze vstříkneme polyuretanové lepidlo, jímž se vyplní vzduchová mezera mezi parketami a podkladem. Místo je nutné zatěžkat minimálně na 12 hodin. Díra se posléze vyplní tmelem nebo voskem v odstínu parket. 

Vrzající parkety je také možné opravit vsypáním grafitového prášku mezi lokalizované parkety, který vtlačíme mezi spáry. Na parkety následně položíme utěrku, po níž se několikrát projdeme. Utěrku dáme pryč a místo otřeme vlhkým hadrem. Mělo by dojít k odstranění zvuků, případě k jejich snížení na minimum.

podlaha obývací pokoj

Spinner