Jak odstranit skvrny z vinylové podlahy tak, abyste ji nepoškodili?

Jak odstranit skvrny z vinylové podlahy	tak, abyste ji nepoškodili?

Vinylové podlahy patří mezi nejoblíbenější krytiny nejen kvůli vysoké odolnosti, snadné instalaci a stylovým dekorům, ale i proto, že se snadno udržují a čistí.

Chcete-li zachovat podlahu z vinylu stále krásnou a hygienickou, je pravidelné čištění samozřejmostí – včetně odstraňování skvrn z jejího povrchu. Zjistěte, jak se zbavit lokálních nečistot na vinylové podlaze tak, abyste ji nepoškodili.

Pravidelné čištění vinylových podlah

Čištění podlah z vinylu je na rozdíl od čištění dřevěných podlah jednoduchá rutina. Pravidelné odstraňování prachu pomocí koštěte nebo vysavače zamezuje hromadění prachových částic a nečistot a zjednodušuje tak dlouhodobě údržbu podlahy.

Jednou až dvakrát týdně stačí vinylovou podlahu v domácnosti otřít vlhkým mopem, případně dobře vyždímaným hadrem namočeným v teplé vodě s neutrálním, či přímo na vinyl určeným, čistícím prostředkem. V rámci komerčních prostorů stojí za zvážení pořízení speciálního stroje na čištění podlah.

5 pravidel pro perfektní stav podlahy z vinylu

  1. Používejte přípravky speciálně určené na péči a hygienu vinylové podlahy. Nevhodnými přípravky ji můžete nevratně poškodit.
  2. Nepoužívejte leštidla, vosky, aceton, rozpouštědla, brusné prášky ani pasty.
  3. Nepoužívejte čistící prostředky s obsahem odmašťovacích látek, které jsou určené na mytí nádobí, ani ty s obsahem chlóru.
  4. Speciální čisticí prostředky na vinyl nejen podtrhnou jeho krásu, ale především prodlouží životnost podlahy.
  5. Nepoužívejte parní čištění.

Jak odstranit skvrny z vinylu

Většinu skvrn odstraníte z vinylové podlahy snadno. Ideální je lokální nečistoty vyčistit okamžitě. Vezměte si nylonovou houbičku a speciální čistič na vinyl či neutrální čistící prostředek. Při čištění postupujte od okrajů ke středu skvrny. Nakonec postiženou oblast otřete čistou vodou.

Nové čistící prostředky a chemikálie vždy nejdřív vyzkoušejte na nenápadném místě (za skříní, pod postelí) a ujistěte se, že nedojde k zabarvení či poškození podlahy. Používejte k čištění skvrn vždy bílé látky, které nemohou pustit do podlahy nežádoucí barvy.

  • Skvrny od krve či inkoustu odstraníte pomocí silně zředěného alkoholu. Ten nechte na skvrnu několik minut působit a následně postižené místo bez drhnutí otřete vodou a následně suchým hadrem.
  • Skvrny od značkovačů či kuličkových per otřete hadříkem s trochou benzinu, ihned je opláchněte vodou a místo osušte.
  • Na skvrny od rzi vám postačí houbička s vodou. Nikdy nepoužívejte bělidlo!
  • Olej, ocet či šťávu z citrusů odstraňte z povrchu podlahy ihned směsí teplé vody a neutrálního saponátu – při delším působení mohou způsobit vyblednutí vinylu.
  • Pro odstranění odolných skvrn od potravin – víno, džus, rajčata – smíchejte jeden díl bělidla se čtyřmi díly vody. Hadřík namočený v roztoku položte na jednu hodinu na skvrnu a nechte bělidlo působit. Následně místo znečištění dobře opláchněte vodou a osušte.

Při správné péči a čištění vydrží vinylová podlaha desítky let. Všechna lokální znečištění odstraňujte vhodnými způsoby nejlépe okamžitě tak, ať vaše podlaha zůstane, doslova a do písmene, bez poskvrny.

Spinner