Poradíme vám, jak pokládat plovoucí podlahu. Můžete to zkusit i svépomocí

Poradíme vám, jak pokládat plovoucí podlahu. Můžete to zkusit i svépomocí

Uvažujete-li o plovoucí podlaze, zjistěte, jaké jsou její vlastnosti a jak se pokládá. Troufnete si na pokládku svépomocí? Pak vám pomůžeme s přípravou.

Plovoucí podlaha není pevně spojena s podkladem, takže plave. K podkladu se nepřilepuje ani nepřibíjí pomocí hřebíků, její části se většinou spojují pomocí zámkového systému. V některých případech je třeba kusy slepit, častěji se ale setkáte s podlahou, která se zkrátka složí a její výčnělky zaklesnou do sebe. V případě nutnosti opravy lze podlahu rozebrat a poškozenou část vyměnit.

Nezapomeňte na podklad plovoucí podlahy

Základem je rovný podklad, tedy například beton či kamenivo neboli anhydrit. Nerovný podklad je třeba nejprve vyrovnat pomocí nivelační stěrky. Jinak hrozí problémy při pokládání nášlapné vrstvy. Setkat se můžete i s podkladem v podobě trámů či hranolů, které ale musejí být v perfektním stavu, tedy pevné, tvrdé, suché a především rovné. Pokud tomu tak není, poraďte se raději s odborníky.

Na podklad se umístí izolační vrstva, a to jak akustická, tak tepelná. Zvuková izolace sníží intenzitu kročejového hluku, což je zásadní především v případě bytů. Tepelná izolace dokáže minimalizovat únik tepla z místnosti, respektive brání interiér před chladem ze země či sklepa.

V podlahářských či stavebních potřebách nebo v hobby marketu seženete různé typy podložek pod plovoucí podlahu. Vybírat můžete z několika druhů tepelných izolací nebo zvukově izolačních podložek. Další možností je izolace proti vodě a vlhkosti. Některé podložky spojují více funkcí v jednom.

Jakým směrem položit podlahu?

Následuje roznášecí vrstva, která napomáhá rovnoměrnému roznesení zatížení. Dokáže tedy rozložit tlak, který je na plochu podlahy vyvíjen a předchází poškození podlahové izolace. Použít můžete například durelis desky nebo dřevotřísku.

Nyní přichází na řadu už samotná nášlapná část. Ta se může skládat z různých materiálů, přičemž mezi ty nejoblíbenější patří dřevo či laminát, ale také vinyl, PVC, linoleum nebo korek. Vybírejte dle vlastností materiálu i vzhledu podlahy.

Ještě před finální nášlapnou vrstvou si ale rozmyslete, jakým směrem bude nejlepší ji položit. Není to jedno. Podlaha by měla být položena ve směru hlavního zdroje světla, tedy největšího okna. Řídit se můžete i směrem ke vstupu do místnosti. Do úzké místnosti položte jednotlivé dílce na šířku, prostor tak opticky rozšíříte. Celkově malé místnosti naopak pomohou prkna na délku nebo našikmo, tedy v diagonálním směru.

Izolační vrstvy chrání podlahu

Pokud se chystáte pokládat plovoucí podlahu svépomocí, nejprve zkontrolujte a případně upravte podklad, který musí být zcela rovný. Následovat budou izolační vrstvy, které podlahu ochrání před chladem či vlhkosti, ale dokážou i ztlumit kročejový hluk. A nakonec přijde na řadu nášlapná vrstva ze zvoleného materiálu.

Spinner