Roztoči v kobercích - pravda nebo mýtus?

Roztoči v kobercích - pravda nebo mýtus?

Při výběru a pořizování nové podlahové krytiny se máme vždy na pozoru. Vybíráme podle recenzí, kladů i záporů, podle dosavadních zkušeností či po diskuzi s odborníky i známými. Celoplošným kobercům se mnoho lidí vyhýbá. Je to oprávněné? Máme se opravdu bát roztočů?

Základní pravdou je, že v kobercích roztoči nežijí. Koberce totiž nejsou vhodným prostředím pro život těchto živočichů. Výzkum konající se ve výzkumném ústavu Aachen Forschungsinstitut e.V. v Německu to jasně potvrdil svými výsledky. Roztoči potřebují pro svůj život vlhko, teplo a šupinky lidské kůže, jimiž se živí, stejně jako plísněmi a organickými látkami. Nejčastějším výskytem jsou proto lůžkoviny, peřiny, polštáře, matrace i sedačky či křesla. Zde se mohou množit, a to mnohem více než na jiných místech v bytech či domech.

Roztoči nejsou vidět pouhým okem, jsou totiž průsvitní a mají pouze 0,2 mm až 0,5 mm. Člověk ztrácí během jednoho dne asi 1 g kožních šupinek, což uživí až milion mikroskopických roztočů. Žijí přibližně 3 až 4 měsíce, během této doby však stihnou napáchat mnoho škody a vyprodukovat až 200x více exkrementů než sami váží.

Jak se jim bránit?

Jsou původci mnohých alergií a kožních onemocnění. Zejména alergici a astmatici nebudou nadšení z výskytu roztočů v bytě. Mrtví roztoči se šíří po domě za pomoci prachu, proto je třeba jej často utírat jak z podlah, tak i na vyvýšených místech. Roztoče zabíjí vlhkost vzduchu nižší než 50 %, teploty nad 55 °C, podtlak, teploty pod nulou či světlo. Dají se likvidovat pomocí vysávání s podtlakem. Zejména u lůžkovin se doporučuje hloubkové čištění. Matrace může v sobě skrývat až milion roztočů.

Základním řešením je interiéry pravidelně vysávat, tedy zbavovat prachu, důkladně vytírat, dbát také i o osobní hygienu. Interiér je třeba správně větrat. Alergikům pak může pomoci účinný sprej proti roztočům, čistička vzduchu či protiroztočové podlahy nebo spací vložky. Z uvedeného tak plyne, že se nemusíme bát koupě koberců z důvodu výskytu roztočů v bytových prostorech. Spíše bychom měli investovat do kvalitních lůžkovin a čisticích strojů a prostředků.

Spinner