Jak efektivně vyčistit podlahovou krytinu a které prostředky k tomu využít?

Jak efektivně vyčistit podlahovou krytinu a které prostředky k tomu využít?

Každá podlaha si zaslouží vhodnou péči. Prodloužíte tím její životnost a uklizený vzhled také není k zahození. Různé povrchy mají speciální požadavky. Vyzkoušejte ověřené způsoby údržby podlahových krytin.

V případě, že chcete veškeré podlahy v interiéru efektivně vyčistit, rozvrhněte si celý úklid krok za krokem. Před mytím pečlivě zameťte nebo vysajte povrchy.

Dřevěné podlahy

Mytí dřevěných podlah je nutné dělat opatrně. Jsou citlivé na velké množství vody a nevhodně zvolené mycí prostředky. Podlahy pod nánosem vody bobtnají, přestávají být rovné a mohou blednout. K čištění využívejte kvalitní mop, který má efektivní ždímací systém. Na ruční úklid volte utěrky z mikrovláken. Celý proces usnadní elektrický mop, který vytírá šetrně, jelikož dávkuje vodu tak akorát.

Používejte speciální čisticí přípravy určené k úklidu dřevěných podlah. Voskované a olejované povrchy je lepší čistit suchým způsobem – koštětem či vysavačem. Na přilepené nečistoty použijte vlhký hadřík nebo mop s prostředkem přímo určením na voskované dřevo s obsahem přírodních olejů a vosků.

Odolné fleky nejlépe odstraníte teplou vodou s jemným prostředkem, například mazlavým mýdlem.

Vinylové a PVC podlahy

Vinylové plovoucí podlahy a PVC spadají do odolnějších typů povrchů a lze na ně použít i silnější čisticí prostředky. Každému vytírání předchází uklízení na sucho, tedy zametání a luxování, abyste se zbavili velkých nečistot a prachu.

Máte-li doma hladký povrch bez výrazných reliéfů, uklidíte snadno. Často postačí jen teplá voda s univerzálním čističem na podlahy. Na podlahu s reliéfem, nebo pro lepší údržbu, používejte speciální čistič na vinylové podlahy a čistič na PVC s ochrannou vrstvou PU. Jsou vyrobené tak, aby povrchy dokonale omyly a zároveň o ně pečovaly. K oživení barvy můžete použít některý z leštících přípravků.

Podlahy z linolea

Každodenní péče o linoleum by měla probíhat ideálně jen vysavačem a suchým mopem. S vodou při mytí šetřete a používejte dobře vyždímaný hadr či mop. Krytina se vám odvděčí dlouhými roky v perfektním stavu.

Čas od času se na podlahu z linolea něco vyleje a skvrna je na světě. Odstraňte ji nejlépe ihned navlhčeným hadříkem. Nepoužívejte kysele a alkalické přípravky. Vyhněte se také jakýmkoliv práškovým čističům, které mohou způsobit jemné rýhy a podlahu poškodit. Pokud se vám skvrnu nepodaří vyčistit, kontaktujte výrobce či prodejce. Poradí vám vhodný prostředek.

Laminátové podlahy

Laminát se velmi snadno poškrábe, proto vždy znečištění raději předcházejte. Vadí hlavně kamínky, písek a hrubší nečistoty. Pravidelně vysávejte nebo zametejte. Laminátové podlahy není vhodné často namáčet. Mop při vytírání pouze navlhčete a poté nechte podlahu dobře vyschnout. Důležité je použití speciálních přípravků na laminátovou podlahu. Vyvarujte se agresivních čističů, vosků nebo různých písků. Pro dosažení lesku zkuste použít čisticí prostředek obsahující leštěnku.

Prodlužte si životnost podlahy

Mnoho materiálů vyžaduje speciální čisticí prostředky. Nejbezpečnější je zamířit do podlahového centra a zeptat se, jaké přípravy používat na daný typ podlah. Jen kvalitní a pravidelná péče vám zajistí, aby podlahy dlouhé roky vydržely jako nové.

Spinner