6 kroků, jak opravit vinylovou plovoucí podlahu po poškození vodou

6 kroků, jak opravit vinylovou plovoucí podlahu po poškození vodou

Plovoucí podlahy jsou populární cestou k pěknému vzhledu a příjemnému zútulnění interiéru. Mají mnoho výhod. Od snadné montáže, po nekonečný výběr krásných dekorů. Na jednu jejich vlastnost je ale třeba dát dobrý pozor - nemají rády vodu. Přesněji řečeno, nemají rády hodně vody najednou, například při domácí havárii, kdy vyteče pračka.

Voda je obecně z pohledu stavebníka dobrý sluha, ale špatný pán. Pro běžné čištění a ošetřování povrchu vinylové plovoucí podlahy je jí samozřejmě třeba. Má to ale svá pravidla, kdy to nejdůležitější je, nepřehnat to s množstvím.

Jak je vinylová plovoucí podlaha konstruovaná

Jako krytina je vinyl používaný ve dvou základních podobách: samostatné ohebné pásy určené k lepení přímo na dokonale rovný podklad anebo kompozitní desky s několika vrstvami. Pro první uvedený typ není voda potíž prakticky v jakémkoli množství. Ať se jedná o pár kapek nebo pořádnou louži, lepidlo je k ní netečné a ani se samotným PVC, ze kterého jsou pásy vyrobené, to neudělá nic.

V případě kompozitních desek je pak rozhodující, co tvoří jejich nosnou vrstvu. Nejčastěji jde o MDF, tedy dřevovlákno, které má při vystavení vlhkosti přirozenou tendenci k bobtnání. Taková podlaha pak rozhodně není vhodná pro použití v koupelnách a dalších místech, kde hrozí více než jen rozlitá sklenička. Pořídit se ale dají už i plovoucí podlahy s nosnou vrstvou z jiných, vodě odolných materiálů.

Když už je vody moc i na vinylovou podlahu

Pokud už se stalo, nedá se odestát. Nehodám se zkrátka nedá někdy úplně zabránit a dají se pak jen zmírňovat jejich následky. Tím je především brzké odstranění příčiny. Hned poté přichází na řadu identifikace škod. V případě opravy plovoucí vinylové podlahy tedy určení a označení konkrétních desek, které jsou vodou poškozené.

Ve chvíli, kdy je možné zhodnotit rozsah, nastane rozhodnutí, zda je podlaha nenávratně pryč celá a bude nutná její kompletní výměna, nebo zda se jedná o menší a tím pádem opravitelnou část.

Oprava vinylu krok za krokem

Postup opravy je snadný, stačí se jen vybavit vhodnými nástroji, nářadím a trochou trpělivosti. Jak postupovat?

  1. Šetrně demontovat podlahové lišty po obvodu místnosti - dlátem nebo jiným vhodným nástrojem je odtrhnout z lepidla od stěny.
  2. Poté uvolnit poškozené díly z jejich zámku. Někdy je možné to provést jen v místě poškození, většinou ale v celé jedné řadě nebo na větší ploše.
  3. Dokonale očistit spoje i plochy pod původní podlahou a případné drobné nečistoty pečlivě vysát.
  4. Položit nové dílce podlahy na své místo.
  5. Spasovat navazující části původní podlahy tak, aby nevznikly příliš velké spáry.
  6. Vrátit podlahové lišty na své místo.

Havárie vody nemusí být konec krásné podlahy

Oprava poškození plovoucí podlahy nemusí být řemeslně náročná. Za určitých podmínek je možné ji zvládnout i svépomocí, většinou však zaslouží odborný zásah. V každém případě ale nemusí voda v podlaze znamenat její definitivní znehodnocení, nutnost generální opravy nebo dokonce pořízení zcela nové.

Důležité sdělení:
Vážení zákazníci, Od soboty 21. 12. 2024 do 5. 1. 2025 budou naše sklady i showroomy uzavřeny a nebudeme expedovat. Od 6. 1. 2025 se na Vás opět budeme těšit. Děkujeme za pochopení.

Spinner