Typy plovoucích podlah

Typy plovoucích podlah

Plovoucí podlahy nabízejí alternativu podlahy, když se chcete vyhnout lepení nebo když potřebujete instalovat novou podlahu na tu stávající. Vyrábí se z řady materiálů a jejich zámkový systém spojování urychluje a usnadňuje pokládku. Plovoucí podlaha je cenově dostupná a snadno se instaluje.

Historie plovoucích podlah

Plovoucí podlaha byla vyvinuta jako alternativa k tradičnímu přibíjení hřebíky nebo lepení lepidlem k podkladové podlaze. Plovoucí podlaha není k podkladu připojená, místo toho na ní „plove“. Můžete ji instalovat téměř na cokoli včetně materiálů, které nejsou vhodné pro jinou krytinu, např. na beton.  Plovoucí podlahy se vyrábějí z umělých materiálů, jako je laminát. Nedoporučuje se na ni používat tradiční masivní dřevo, protože se příliš snadno rozpíná a smršťuje spolu s každou změnou vlhkosti.

Původně se plovoucí podlahy slepovaly nanesením tenké vrstvy lepidla do drážky. Systém zaklapování dílů do sebe se vyvinul, aby bylo možné se vyhnout lepení. Desky drží na místě pomocí systému pera a drážky. Tenčí laminátové desky fungují lépe než tlustší, které často musíte na místo přibíjet špalíkem. Nejnovější metodou spojování dílů v plovoucí podlaze je systém překrývání desek (click and fold), kde každý díl po zaklapnutí překrývá okraj druhého a tím vytváří spoj.

plovoucí podlaha obývací pokoj

Materiály plovoucích podlah

Plovoucí podlaha je podlahový systém, který neurčuje její materiál. Může být vyrobena z řady materiálů včetně zpracovaného dřeva, laminátu, bambusu, korku nebo linolea. Zpracované dřevo (dřevotříska) znamená kousky dřeva spojené dohromady pomocí lepidla a formaldehydových pryskyřic. Laminát je zpracované dřevo opatřené folií. Bambusová podlahová krytina se vyrábí ze stonků bambusu, které jsou strojně zpracované a nařezané na proužky. Korkové podlahy se skládají z vrstvy dřevovláknité desky mezi dvěma vrstvami korku. Horní korková vrstva je ošetřená akrylovým nátěrem. Linoleum je složenina vyrobená z dřevěného nebo korkového prachu smíchaného s lněným olejem, které jsou připojené k pytlovému nebo plátěnému základu.

Charakteristika plovoucích podlah

Zpracované dřevo se tak snadno nezkroutí vlivem vlhkosti jako masivní dřevo. Totéž platí o laminátu, který je vlastně zpracované dřevo s plastovou folií na povrchu. Bambus, který rychle roste, a proto je lépe obnovitelný, bývá označován za ekologickou podlahovou krytinu. Korek je také ekologický přírodní materiál. Linoleum, přestože se vyrábí z řady surovin, je zcela přírodní a vyžaduje při výrobě poměrně málo energie. Je rovněž biologicky rozložitelné.

Použití plovoucích podlah

Rozmyslete si dvakrát, než použijete podlahu ze zpracovaného dřeva do kuchyně, do koupelny nebo do jiné místnosti, kde se často mění vlhkost. Pokud ji tam použijete, naneste na ni silnou vrstvu polyuretanu. Stejně tak se do kuchyní a koupelen nedoporučuje laminát, protože se na něm snadno udělají skvrny a musí se čistit speciálním prostředkem na laminát místo obvyklých prostředků na bázi vody.

Bambus vyžaduje více péče než jiné materiály. Nesmíte na něm nechat usazovat prach a špínu, protože i malé kousíčky špíny způsobí drobné škrábance. Nemělo by se po něm chodit v botách na vysokých podpatcích, protože se v něm vytlačí důlky. Rohožky s gumovou spodní stranou způsobí, že bambus změní barvu, protože nemůže „dýchat“. Také přímé sluneční světlo může změnit barvu bambusové podlahy.

Na rozdíl od bambusu korek snese tlak způsobený vysokými podpatky a dokonce i nábytkem. Korkovou podlahu můžete použít v kuchyni, protože se na ní pohodlně stojí a poměrně snadno se udržuje. Když z ní chcete odstranit drobné škrábance, naneste na ni dvakrát ročně vrstvu laku. Korek absorbuje zvuk a je hypoalergenní.

Linoleum je ideální volbou do kuchyně a koupelny. Můžete na ně používat čisticí prostředky na bázi vody a snese i velký provoz.

Produkty v novince


Spinner