Anhydrit a 4 otázky, na které se stále ptáte, dostanete ale správné odpovědi?

Anhydrit a 4 otázky, na které se stále ptáte, dostanete ale správné odpovědi?

Otazky jsou jako přes kopírák, zřejmě nejsou jasné odpovědi.

  1. Kdy bude anhydrit suchý?
  2. Musí se anhydrit brousit?
  3. Musí se anhydrit nivelovat?
  4. Kdy můžeme položit podlahy?

Měření anhydridové podlahy

Na tyto čtyři otázky dostanete rychlostí blesku zaručené odpovědi. Otázkou ale je, jestli se jimi můžete řídit. Tak jednoduché to totiž není.
Pojďme k nejčastějším dotazům okolo anhydritu. Je to jako přes kopírák. Položíte jednu otázku a mohu ze 100% jistotou odpovídat na otázku další a další, aniž byste mi je položily. Slyšel jsem to opravdu mnohokrát a slyším to na každé zakázce.


A co chcete slyšet? Suché to máte za tři, maximálně čtyři týdny, povrch je tvrdý a není potřeba ho brousit, anhydrit je rovný a lze na něj položit jakoukoliv podlahu. Tohle jsou odpovědi, které chcete slyšet i od podlaháře, protože vám je již někdo řekl. A možná právě proto, že tyhle informace lidé dostávají od realizačních firem, které ten anhydrit lejí. Jinak si nedovedu představit, proč jsou tak překvapeni, když jim řekne podlahář, že pod všechny měkčené podlahy a při lepení se musí anhydrit přebrousit, nivelovat a to všechno ještě musí být suché.


Pokud řešíte čas, musíte šáhnout po jiných speciálních potěrech, které dokáží třeba v 6cm vyzrát a vyschnout již za 24 nebo 48hodin. Ale ruku na srdce, to není váš případ, tech, kdo to jsou ochotni zaplatit, moc nebude. Takže se bavíme o standardních potěrech jak cementových, tak anhydritových. Teď často zaznamenávám od vás odpovědi, ale mám vylili speciální anhydrit je růžový a bude suchý za 2-4 týdny nám řekli. A posíláte odkazy na stránku výrobce. Ne paní, ani kdyby byl modrý, nebude suchý. Nemáte na to tady předpoklady. Ale oni nám to říkali, a že se nemusí brousit, že je speciální a ani nivelovat. Tak suché to bude až tehdy, jak to řekne podlahář po změření CM měřákem. To, jestli se bude brousit a nivelovat, rozhodne jen podlahář, který na to má položit podlahu. Nikdo jiný a já vám povím proč.

Měření anhydridové podlahy

Já vám poradím, zkuste takovou věc. Když vám někdo lije standardní potěr z cementu nebo anhydritu, bude vám tvrdit, že na to za 2 – 4 týdny to bude suché a můžete na to položit cokoliv, nechte ho podepsat plnou záruku a hmotnou zodpovědnost za případné vady a škody, způsobené zbytkovou vlhkosti z potěru. Víte, co se stane? NEPODEPÍŠE, bude se kroutit jako had a bude z rukávu sypat proč to nemusí a nebude podepisovat, že to je věc podlaháře. A teď byste se měli zeptat, proč to nepodepíše, když tvrdil, než to vylil, že to bude suché za 2-4 týdny. Neptejte se podlaháře, proč je to pořád mokré, neptejte se podlaháře, proč to musí brousit a nivelovat, ale ptejte se těch, co to vylévali, proč to není hladké, proč to není suché, proč se to musí brousit, proč nejsou dilatace rovné. Proč nemáte důvěru k podlaháři, který to tam chodí měřit a sekat díry pro přesné CM měření a říká po 2 měsíci, je to mokré a říká to i 3 a i 4 měsíc. Proč věříte někomu, kdo to jen vylije a vícekrát se tam neukáže, natož aby to dojel změřit. A kolik podlah, položil ten, co dělá ty potěry? Úplně zbytečná debata. Zodpovědnost nula.

Další profesionálové litých anhydritových potěrů, nezaměňovat s výrobci, ti mají o svých produktech jasno, jde o některé realizační firmy a najdete jich na webu hodně, Ty na svých webech mají většinou jen vytažené A a už k tomu ne B. Uvádějí, že cituji „ Nemusíte utrácet za další nivelační stěrky, snadnější a rychlejší je pokládka jakékoliv podlahy, která se musí pokládat na dokonale rovný povrch“ nebo vybereme dalšího třeba tady „Tyto anhydritové podlahy, díky své rovinatosti, jsou pak připraveny na pokládku finální nášlapné vrstvy“ a do třetice namátkově kouknu na další web kde se píšou to co chce zákazník slyšet a to „Vhodný podklad pod všechny finální povrchy bez dalších nákladů“  stačí si tyto fráze zkopírovat do vyhledávače a hned uvidíte kdo vám vypadne. A to jsem si dal záležet a web jsem pročetl celý a hledal informace jak připravit potěr pod PVC, vinyl, nebo zmíňku, že pod tyto krytiny se musí brousit a nivelovat, ale nenašel. Takže musíte najít jaký poter používají a pak na stránce výrobce si stáhnout technický list a tam se to můžete dočíst. 

Takže Vážení profesionálové, můj dotaz je, kolik jste na takový podklad položili podlah a jakých? Opravdu jste si jistí, že na to jde položit cokoliv, jak píšete a tvrdíte lidem? A bez broušení, nivelování? Podepíšete se pod to a vezmete na sebe zodpovědnost případných reklamací? Jako třeba 2 mm kaučuk? 3mm PVC? 4mm korek? 5mm vinyl? Dobře si rozmyslete co odpovíte. Ve vší úctě pánové, domnívám se, že podlahařině ale vůbec nerozumíte, proto jaká podlaha se může na jaký podklad pokládat, nechte na těch, kteří to opravdu dělají.

Možná by pomohlo, kdyby ti, co to lejí a tvrdí, že to je suché do měsíce a jde na to položit cokoliv, neříkám, že jsou takový všichni, ale je jich pořád dost, tak kdyby si to dojeli třeba v tom měsíci změřit správnou metodou a sepsali protokol o správné vlhkosti a předání zakázky, že je již připravená pro pokládku. Jo to by se tam najezdili, úplně stejně jako se najezdí podlaháři, protože zákazník stále nevěří, že to je mokré. Jo to je sci-fi. Nikdo to po nich nechce, ale také po nich nikdo nechce, aby lidem říkali hlouposti, za jak dlouho ten nebo onen potěr vyschne a co všechno a jak se na to dá položit, když tomu vůbec nerozumí, nepoložili a nepředávali ani metr podlahy zákazníkovi. Nejsou schopni ovlivnit podmínky na stavbě, co kdy jak bude suché. 

Otevření podlahy pro anhydridové meření

Podlahářům by úplně stačilo, kdyby svou práci prováděli dobře, kdyby měli srovnaný podklad na tom rovně polystyrén, kdyby rohy byli opravdu rohy a ne polokoule, protože v případě pokládky měkčených krytin je potřeba, aby byl podklad perfektní až ke stěně. Obvodové lišty mají od 10-30mm, nikoliv od 30-80mm jako se na stavbách děje. Po vylití, aby tam někdo dojel a strhl ten syntr na plnivo. Kecy o tom, že mají speciální směs, která se brousit nemusí, si nechají od cesty anebo opět mohou podepsat plnou hmotnou zodpovědnost a je vyřešeno. Ale to nepodepíšou. Takže jediný, kdo za to nese zodpovědnost je ve finále ten podlahář, nese záruku za celé dílo. To znamená, nikdo mu nebude říkat, co jak má dělat a proč to musí dělat, brousit, penetrovat, nivelovat, lepit. Podlahář nemá problém vystavit doklad a nést záruky za dílo, které provádí.

POZNÁMKA: To že nějaký výrobce chemie uvede ve svém letáku, že schnutí je za 2-4 týdny, realizační firmy se to naučí papouškovat, protože tohle chce zákazník slyšet, ještě neznamená, že to je informace správná a já doufám, že tahle informace jednoho dne zmizí. Třeba i kvuli tomuto článku. Dnes je 30.11.2020 a počkáme, kdy se to změní. Buď změní text a nebo vyvinou něco, co bude opravdu suché za 2 - 4 týdny. A nebo k tomu řeknou to B, za jakých podmínek to tak bude. Ono je spousta faktoru co to schnutí ovlivňuje, at už klimatické podmínky a vylitá tloušťka potěru. Za ideálních podmínek v 30mm když se tomu bude investor věnovat, tak to uschne. Ale kdo ty ideální podmínky dokáže na stavbě zajistit.. 20°C a max 50% vzdušná vlhkost, po 7 dnech topit do podlahy a ještě vědět jak, již neprovádět žádné mokré procesy. Uvidíme. 

Vysychání letáček

Takže než se budete rozhodovat, zda je lepší pro vás udělat podklad anhydrit, cement nebo alternativa suché cesty, řešte to prosím s vaším podlahářem v návaznosti na to, jakou krytinu chcete pokládat a v jakémčasovém horizontu. On dokáže, měl by dokázat, pokud ne, není to ten pravý a hledejte jinde, vám poradit jednak s výběrem vhodné podlahy a zároveň řešením podkladu, myšleno úpravy potěru. On zná, měl by znát, jaké podlahy, kam a na co se mohou pokládat. K potěrům a konstrukcím vám poví informace, na které jde pokládat hned po dokončení, které mají chemické řešení, a které se musí nechat doschnout. V tomto směru má podlahář mnohem více informací a zkušeností. Vždyť on na těch podlahách klečí téměř denně. 

Víte, kolik jsem viděl už nešťastných lidí, kteří říkali, ale oni nám říkali, že se to na to může položit za 2-4 týdny cokoliv a nemusí se s tím už nic dělat. Teď musí všechno vystěhovat, podlaha na vytrhání, nechat vyschnout a celé znova a lépe. Teď to už není za 150 tisíc, ale za 450 tisíc. Připočítejte škody, váš čas, omezení, které pro rodinu nastanou, stres, a to vše má vliv na vaše soužití a zdraví. Já vám něco řeknu, udělat správně a funkčně podlahu, není žádná levná záležitost. Protože to je technicky i technologicky náročné. Navíc každá podlaha má jiné nároky na podklad, a to jak pevnostně, konstrukčně, zatížení, provedení a také důležité – zbytkové vlhkosti. To že něco funguje u sousedů, nemusí fungovat u vás. A otázkou je, jestli i u těch sousedů je to udělané správně. Další věc je náročnost a požadavky zákazníků, každý to má hozené jinak. Co je pro někoho standard, jiný se s tím nehodlá smířit. Tomu se dá také předejít, když si přečtete třeba návod k pokládce a technický list hlavně vaší podlahy dříve, než si jí vyberete. Třeba víte, že u některých podlah z PVC jsou dovolené spáry 3 - 5mm?A pak někdo řeší vlásenku 0.5mm, která je naprosto v pořádku. U některých druhů podlah se spárám stejně jednou časem nevyhnete a můžete dělat co chcete, není to jejich vada, ale vlastnost. 

Hloubka anhydridové díry

Tak na závěr asi tolik, pokud k vám dojede podlahář a bude mít orientační měřák a poví, že podklad je mokrý, bude mokrý, pokud ukáže orientační měřák, že podklad je suchý, provádí se pak CM měření. To proto, že orientační měřáky měří do hloubky 2-3,5 cm a jsou pouze orientační – chybové. Přesné měření se provádí CM přístrojem takzvaná karbidová metoda na místě a měří se celý průřez vzorku potěru. To znamená, měří se od vrchu až na folii dolu. To znamená celých 4 – 8cm nebo kolik máte potěru. Nebo se odebere vzorek a odešle pro nejpřesnější měření, vysušení, takzvaná váhová metoda. Norma ČSN 744505 uvádí, že na každých 100m2 se dělají 3 CM měření. Normu si určitě kupte, je k dostání něco kolem 300,-Kč, volné síření normy je trestné.


A teď si představte, že někdo jen tak řekne, za 2-4 týdny je to suché, vy se toho chytnete, nastavíte si budíka v hlavě, nasmlouváte si už instalaci kuchyně a termín stěhování, protože tohle je ta odpověď, kterou jste chtěli slyšet. To je běžná praxe. Se vším všudy, s vylitím, podlahou, kuchyní a stěhováním za 2 měsíce bydlíme. Dojde podlahář, a celý harmonogram letí do háje. Ale někdy mi pak přijde, že toho podlaháře nevnímáte a stále vám v hlavě zůstala informace za 3 týdny, suché, rovné, nebrousit, nenivelovat a položit cokoliv. Je to stejné jako s malými dětmi v první třídě. Když dojdou domu a děláte s nimi nějaký úkol. Chcete mu poradit a dokola jako papoušek opakuje, NE takhle to nemá být, paní učitelka říkala. A je na vás, jestli zvládnete a jak rychle zvládnete vyargumentovat tvrzení paní učitelky anebo to vzdáte.


V tomhle případě, když podlahář neví anebo to vzdá, vykašle se na to, tak vy budete mít problém. Ano on potom také, pokud ho dokážete pak ještě dohnat k nápravě. Ale pokud to bude dobrý podlahář, dokáže vám to vysvětlit a přebije v našem případě toho, co vám zasel do hlavy ty nesmysli o schnutí, ne broušení, ne nivelování a položit cokoliv, tak věřte, jste vítězové. Jak vy, tak podlahář. Víte proč? Protože, vyhrál zdravý rozum. Tak jako na pevných základech stojí celý dům, tak na podlahách stojí veškeré vybavení.
Buďte rozumný, nechte si poradit a nebuďte jako malé děti v první třídě.


A příště si povíme, jak takový anhydrit nejlépe vysušit, co proto udělat, jak ho připravit na pokládku různých druhů podlah tak, aby vše fungovalo a sloužilo mnoho let.

 

Podlahový den
Pepa Voborník předseda Cechu podlahářů ČR
 

Důležité sdělení:
Vážení zákazníci, dovolte nám, abychom vás informovali o uzavření poboček od 29.03 do 1.4 z důvodů Velikonočních svátků. Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás od 2.4.2024

Spinner