Pokládka dřevěné podlahy

Pokládka dřevěné podlahy

Plánujete si položit novou dřevěnou podlahu svépomocí, ale nejste si jisti jednotlivými kroky a obáváte se, že se vám později podlaha vyboulí nebo začne vrzat? V článku jsme pro vás připravili stručný návod. Chcete-li se dozvědět více, čtěte dále.

Důkladná příprava na práci

Pokládka dřevěné podlahy není žádná věda. Jde to snadno, ale jednotlivé práce je třeba důkladně naplánovat a prostor pokládky svědomitě připravit. Vyplatí se proto držet se návodu od výrobce.

V první řadě pamatujte na to, že podklad musí být suchý. Zejména v případě novostavby je třeba zkontrolovat, zda je beton suchý (vlhkoměrem). Pokud je totiž podklad mokrý, podlaha se během několika dní zvlní a vy ji můžete celou vyhodit. Zároveň si prověřte, zda je podklad dostatečně rovný. Nerovnosti by neměly být větší než 2 mm.

TIP

Myslete na dilatační spáry mezi podlahovou vrstvou a zdmi. Jejich opomenutí povede při kontaktu s větším množstvím vody ke zvlněným a vydutým podlahám. V dilatačních spárách lze navíc vést i různé rozvody.

Skladba dřevěné podlahy

V současnosti je oblíbená skladba dřevěné podlahy, která obsahuje několik různých vrstev. Každá vrstva má svoji důležitou funkci, která přispívá k vysoké odolnosti podlahy.

  • Odolná nášlapná vrstva – je z tvrdého dřeva, například dubového, bukového nebo ořechového. Nejčastěji má tloušťku 3,5 mm.
  • Středová vrstva – zlepšuje nášlapný efekt, eliminuje hluk a zabraňuje roztažnosti celé podlahy. Nejčastěji se vyrábí z měkkého smrkového nebo borovicového dřeva a mívá obvykle 9 mm.
  • Protitahová vrstva – zajišťuje stabilitu podlahy a chrání ji zejména před kroucením a praskáním. Vyrábí se ze smrkové dýhy a nejčastěji má tloušťku 1,5 mm.

Výběr lepidla

Lepidlo na dřevěné podlahy musí splňovat předepsané parametry, aby dokonale plnilo svoji funkci a nezkracovala se životnost podlahy. Elastické, ale přitom dostatečně silné lepidlo snižuje totiž napětí mezi podkladem a dokončovacím materiálem. Nejvhodnější jsou proto jednosložková (na bázi polyuretanu) a dvousložková lepidla na dřevo a parkety.

Užitečné tipy

  • Myslete na směr pokládání podlahy – jde-li o hladkou podlahu, desky by měly směřovat vždy k oknu. Pokud je položíte na šířku, podlaha bude osvětlena tak, že budou vidět čáry a nebude vypadat hladce.
  • Prostor si přeměřte – dejte si pozor, aby vám na koncích nezůstal zbytečně velký prostor.
  • Přizpůsobte se nerovnosti stěn – pokud máte křivou stěnu, na podlaze si ji nejprve obkreslete a poté ji přesně odřízněte.
  • Lepidlo nanášejte postupně – a ideálně také v rovnoměrné vrstvě pomocí stěrky. Samozřejmě jen na tu část, kterou budete hned pokládat.
  • Dejte podlaze čas – po pokládce se doporučuje alespoň jeden den počkat. Pokud máte podlahu olejovanou, po pokládce je třeba ji znovu naolejovat.

Závěr

Kvalitu dřevěné podlahy zaručí zejména správná pokládka. V tomto směru je důležitá důkladná příprava k práci, výběr vhodného lepidla a dodržování pokynů od výrobce. Prostor si nezapomeňte přeměřit a přizpůsobit se nerovnosti stěn.

Spinner