Rozdíly mezi vinylovou, SPC a ekologickou podlahou. Vyznáte se v nich?

Rozdíly mezi vinylovou, SPC a ekologickou podlahou. Vyznáte se v nich?

Vinylové podlahy jsou mezi lidmi hodně oblíbené. Tento klasický materiál ale postupně vytlačují různé technologické novinky, které nabízejí ještě lepší užitné vlastnosti a zároveň myslí i na ekologickou stránku a udržitelnost.

SPC podlahy, vinyl, nebo ekologická krytina? Díky dlouholetému výzkumu a vývoji vyvinuli výrobci v posledních letech nové materiály. Na první pohled sice mohou vypadat podobně, jejich složení je ale rozdílné a odlišují se také svými vlastnostmi. Jak je tedy od sebe rozeznat?

Klasika v podobě vinylových podlah

Vinylové podlahy byly řadu let jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin. Vyrábějí se z měkčeného PVC nebo z LVT krytiny. Pokládají se plovoucím způsobem, nebo se lepí plošně. K dispozici jsou v různých tloušťkách, v provedení na HDF desce i s integrovanou podložkou. Nabízejí širokou škálu dekorů, snadno se udržují a ledacos vydrží. Jejich velkou předností je také nízká cena. Na druhou stranu u nich ale není kladen příliš velký důraz na ekologii, což lze v současné době považovat za největší nevýhodu vinylových podlah.

I zde ovšem v poslední době došlo k určitému pokroku. Výrobci především přestali používat ftaláty a začlenili do výroby jiné typy změkčovadel.

Vysoce odolné SPC podlahy

SPC vinylové podlahy mají všechny výhody vinylu a přidávají k nim ještě něco navíc. Na dotek jsou teplé a neobsahují žádné umělé hmoty. Jejich složení je veskrze přírodní a materiál kompletně recyklovatelný. Obsahují směs drceného kameniva, které krytině dodává pevnost. Ohebnost pak zajišťují polymery. Jde o vysoce kvalitní a odolnou podlahovou krytinu vhodnou do všech místností v domácnosti i do většiny komerčních prostor.

Jsou tvarově stabilní, měkké, pružné a příjemné na dotek. Většina SPC podlah se vyrábí s protihlukovou podložkou, což zajištuje jednodušší pokládku. Na druhou stranu je prozatím není možné koupit jinak než v zámkovém provedení.

Ekologické podlahy pro opravdové nadšence

Kdo chce skutečně ekologický bio materiál, nepochybně zvolí ekologické podlahy vyrobené z ricinového či lněného oleje a sádry. Vrchní vrstvu tvoří biopolyuretan, který krytině dodává pevnost a pružnost. Marně byste v ní hledali jakákoli změkčovadla či chlór. Podlaha je bez zápachu a bez emisí. Když se rozbije, klidně ji můžete vyhodit do popelnice a nic se nestane. Ani při jejím hoření nevznikají žádné toxické zplodiny.

Tyto podlahy zároveň patří do nejvyšší zátěžové třídy, splňují všechny hygienické nároky a lze je využít i ve zdravotnických zařízeních nebo školách. Mohou se pokládat plovoucím způsobem, nebo lepit. Nezapomeňte si ale před samotným nákupem ověřit, že daná krytina skutečně má všechny potřebné certifikáty dokládající, že jde o ekologický materiál.

Vhodné pro podlahové topení

Všechny tři typy podlah mají také několik společných vlastností a kvalit: jsou vhodné pro podlahové topení, jsou stálebarevné a nevadí jim sluneční záření. Snadno se udržují, stačí jen běžný saponát a voda. V neposlední řadě jsou také dostupné v nepřeberném množství dekorů.

Produkty v novince


Spinner