Jak vyrovnat podlahu před novou pokládkou? Existuje hned několik způsobů

Jak vyrovnat podlahu před novou pokládkou? Existuje hned několik způsobů

Jen málokdy je povrch určený k pokládce podlahové krytiny dokonale rovný. Vyrovnání podlahy vás proto pravděpodobně nemine. I když byste tuto část nejraději přeskočili, nedělejte to a vyberte si jeden z doporučených způsobů, jak podlahu efektivně vyrovnat.

Volbu správného způsobu ovlivňuje nosná konstrukce. Na betonový strop můžete bez obav použít vylití betonem, případně samonivelační stěrku, pokud nejsou nerovnosti příliš velké. Na dřevěný strop a větší nerovnosti je lepší vyrovnání podlahy suchou cestou.

Betonová směs a její použití

Pro betonový strop je vhodný způsob vylití betonem. Počítejte s tím, že pokládání podlahy se protáhne, protože směs musí pořádně zaschnout, což trvá několik dní. V případě novostaveb se čeká minimálně dva měsíce a teplota vzduchu by v místnosti neměla klesnout pod 18 °C. Celý proces urychlí speciální lehký beton, který eliminuje riziko vzniku prasklin a sníží nutnou dobu čekání. Podlaha je průchozí už za 24 hodin a za přibližně 7 dnů je plně vyschlá.

Vyrovnání podlahy samonivelační stěrkou

Oblíbená vyrovnávací metoda v podobě samonivelační stěrky je jednoduchá. Směs se rozmíchá s vodou a vylije na připravený podklad. Poté se odvzdušní ježkovým válečkem a nechá zatvrdnout a vyschnout. Taková podlaha je krásně rovná a připravená na pokládku plovoucí podlahy, vinylové podlahy, koberce, PVC,  či jiné krytiny.

Tam, kde je povrch příliš hrbolatý a dorovnávat byste museli více než pár milimetrů, je aplikace stěrky problematická. Problém lze vyřešit například hrubým vyrovnáním pomocí cementového potěru v potřebné tloušťce. Stěrku použijete na dorovnání menších nerovností.

Rovná podlaha suchou cestou

Suché podlahy jsou takové, na které nebyly použity žádné mokré procesy. Používají se hlavně u dřevostaveb a starých domů s dřevěnými stropy. Tam všude je využití mokrých procesů nemožné. Vyrovnání provedete suchým zásypem, například kameninou v podobě keramzitu, perlitu či pórobetonového granulátu. Velkou výhodu představuje v tomto případě jednoduchá manipulace a nízká hmotnost. Na tento zásyp položíte podkladové dřevotřískové, sádrovláknité či OSB desky.

Vzhledem k tomu, že jde o suchou metodu, nemusíte čekat na žádné vysychání. Hned po vyrovnání podlahy po ní můžete chodit a začít s pokládkou finální krytiny.

Znáte speciální stěrky?

Na trhu jsou dostupné také speciální stěrky a malty, které fungují tak, že na sebe vrstvíte několik vrstev až do úplného srovnání podlahy, a nejen jednu jako u jiných způsobů. Není to metoda vhodná pro laiky a patří do rukou odborníků.

Produkty v novince


Spinner