Jaká je životnost laminátových podlah?

Jaká je životnost laminátových podlah?

Laminátové podlahy jsou populární, takže si je pořizuje mnoho lidí. Jak jsou na tom ale s odolností a výdrží?

Když si kupujeme podlahu, požadujeme od ní několik věcí – aby dobře vypadala, abychom jejím úklidem nemuseli denně trávit hodiny, aby vydržela nějakou zátěž a aby nás nestála celé jmění. Extrémně důležitým faktorem při výběru je právě poměr cena-životnost. Za peníze, které do podlahy investujeme, očekáváme, že nám nějakou dobu vydrží. Měnit podlahu totiž není tak jednoduché, jako třeba vymalovat a nejedná se o záležitost, kterou bychom chtěli řešit každých pár let.

Podlahovou krytinou, která přežije i celou generaci je dřevo. Jenomže dřevo na oplátku vyžaduje od svých majitelů hromadu péče a tak dlouho vydrží jen proto, že je možné kompletně ho po několika letech zrenovovat. Na takovou práci si ale musíte vyhradit celý víkend a málokdo má náladu a čas na to, strávit tolik času s bruskou na dřevo, kartáčem a několika druhy laků nebo olejů. Vzhled dřeva skvěle imituje laminátová podlaha, vyrovná se mu ale také s výdrží?

Laminát zvládne i menší pohromy

Je laminát ta správná volba, pokud chceme podlahu, která bude dlouho krásná jako nová? Určitě můžeme říct, že to není špatná volba. Laminátové podlahy se samozřejmě stejně jako všechny ostatní krytiny pohybují v různých cenových kategoriích a obecně platí, že za kvalitu se vyplatí si něco málo připlatit.

Laminátová podlaha především zůstává neměnná. Na rozdíl od dřeva se nemění s dobou a protože jejich vzhled je určen fototapetou, ukrytou pod nášlapnou vrstvou, jedná se o stálobarevnou krytinu, která nevybledne. Neplechu mohou napáchat ostré, těžké předměty nebo vlhkost. Velkou výhodou laminátu je pak především to, že se nejčastěji pokládá plovoucím způsobem, bez nutnosti lepení. Když už tedy dojde k poškození jednoho dílce, je možné ho poměrně jednoduše vyměnit.

Existují ale také superpodlahy z laminátu, u kterých nemusíte být přehnaně opatrní. Povrchové úpravy a nové technologie použité při výrobě řady Egger PRO Design z ní dělají Supermana mezi krytinami – nejen že odolá mikroskopickým škrábancům, třeba od drápků vašich čtyřnohých miláčků, ale dokáže také sama vyrovnat otlaky, které na ní mohou vzniknout působením těžkého nábytku. A nakonec je odolná i proti té vlhkosti, která doteď představovala nemesis laminátových podlah.

Spinner