Otravné vrzání parket a jak se ho zbavit

Otravné vrzání parket a jak se ho zbavit

Obyvatelé starších klasických bytů a parketami ví, o čem je řeč. Vrzající parkety mohou začít rychle lézt na nervy, ale existují různá řešení.

Jak vyřešit vrzající parkety? Takovou otázku si klade snad každý, komu doma dřevěná podlaha občas zaskřípe. Nejhorší situace nastává v noci, kdy si jeden z obyvatelů chce potichu odskočit do koupelny či k ledničce a probudí tím celé osazenstvo bytu. V tomto článku nabízíme jeden ověřený a jeden alternativní tip, který vám s tímto problémem může pomoci.

Co způsobuje ono nepříjemné vrzání? Dřevo je přírodní materiál a tím pádem reaguje na své okolí. Dotýká se ho jak vlhkost, tak teplota a tato reakce se projevuje změnou objemu. Nevyhnete se tedy vrzání ani v létě, kdy se teploty mezi dnem a nocí mohou výrazně lišit, a to ani v období topné sezóny. Těmito mikroskopickými pohyby a jejich neustálým opakováním se může stát, že se parketa částečně uvolní z lepidlového lůžka a drží na svém místě jen díky spojení perem a drážkou s okolními parketami. V podstatě je tedy jádro problému ve tření dvou dřevěných ploch o sebe.

Řešení

Ověřené řešení se tedy nabízí poměrně jasně – podlepit parkety. V první řadě se projděte po podlaze, aby jste zjistili, které parkety vržou. Do jejich středu následně vyvrtejte drobný otvor, ideálně 4mm vrtákem. Skrz tuto dírku vstříkněte dovnitř řídké polyuretanové lepidlo, které parketu pevně přidrží na místě. Po uvedeném úkonu je vhodné parketu zatížit minimálně přes noc. Vzniklý otvor je velmi nenápadný a pro jeho zneviditelnění je vhodné použít tmel nebo vosk v barvě parkety. Tento starý podlahářský trik je léty ozkoušený a funguje téměř vždy bezchybně.

Abyste měli na výběr z více řešení, našli jsme pro vás ještě jeden použitelný tip. Tím je vsypávání grafitového prášku mezi vrzající parkety. Postup začíná velmi podobně. Vždy je nejprve potřeba lokalizovat ohniska problému. Mezi dvě parkety pak do spoje nasypete nebo vtlačíte grafitový prášek. Následuje zadupávání, kdy na parkety položíte hadr nebo starý ručník a na místo několikrát stoupnete celou svou vahou. Celý proces poté musíte několikrát zopakovat. Prášek pronikne hluboko do spoje a promaže ho. Pak už stačí jen uklidit nadělaný nepořádek a užívat si pocitu tiché podlahy

Spinner