Otravné vrzání parket a jak se ho zbavit

Otravné vrzání parket a jak se ho zbavit

Obyvatelé starších klasických bytů a parketami ví, o čem je řeč. Vrzající parkety mohou začít rychle lézt na nervy, ale existují řešení.

Jak vyřešit vrzající parkety? Takovou otázku si klade snad každý, komu doma tato dřevěná podlaha občas zaskřípe. Nejhorší je to v noci, když si jeden z obyvatel chce potichu odskočit do koupelny či k ledničce a probudí tím celé osazenstvo bytu. V tomto článku nabízíme jeden ověřený a jeden alternativní tip, které vám s tímto problémem mohou pomoci.

Co způsobuje ono nepříjemné vrzání? Dřevo je přírodní materiál a tím pádem reaguje na své okolí. Dotýká se ho jak vlhkost, tak teplota a tato reakce se projevuje změnou objemu. Nevyhnete se tedy vrzání ani v létě, kdy se teploty mezi dnem a nocí mohou výrazně lišit, ani v období topné sezóny. Těmito mikroskopickými pohyby a hlavně pak jejich neustálým opakováním se může stát, že se parketa částečně uvolní z lepidlového lůžka a drží už tak na místě jen díky spojení perem a drážkou s okolními parketami. V podstatě je tedy jádro problému ve tření dvou dřevěných ploch o sebe.

Řešení

Ověřené řešení se tedy nabízí poměrně jasně – podlepit parkety. Projděte se po podlaze, zjistěte, které vržou a do těch ve středu vyvrtejte velmi drobný otvor, nejlépe 4mm vrtákem. Skrz tuto dírku vstříkněte dovnitř řídké, polyuretanové lepidlo, které parketu zase pevně přidrží na místě. Vhodné je potom parketu zatížit, alespoň přes noc. Vzniklý otvor je velmi nenápadný a lze ho buď překrýt tmelem nebo voskem v barvě parkety. Tento starý podlahářský trik je léty ozkoušený a funguje téměř vždy bezchybně.

Abyste ale měli na výběr, našli jsme pro vás ještě jeden. Tím je vsypávání grafitového prášku mezi vrzající parkety. Postup začíná podobně, vždy je nejprve potřeba lokalizovat ohniska problému. Mezi tyto dvě parkety pak do spoje nasypete nebo vtlačíte grafitový prášek. Následuje zadupávání – na parkety položíte hadr nebo starý ručník a na místo několikrát stoupnete celou vahou; následně je dobré celý proces zopakovat ještě několikrát. Prášek by měl proniknout hluboko do spoje a promazat ho. Pak už stačí jen uklidit nadělaný nepořádek a podlaha by měla být tichá, nebo alespoň tišší než předtím...

Důležité sdělení:
Vážení zákazníci. Z důvodu vyhlášení nouzového stavu jsme nuceni uzavřít naše showroomy pro maloobchod. Pro vyzvednutí objednaného či zaplaceného zboží prosím kontaktujte danou pobočku. Naše pobočky jsou Vám nadále k dispozici ve standardní provozní době a velkoobchodní prodej na IČO je nepřerušen.

Spinner