Otravné vrzání parket a jak se ho zbavit

Otravné vrzání parket a jak se ho zbavit

Obyvatelé starších klasických bytů a parketami ví, o čem je řeč. Vrzající parkety mohou začít rychle lézt na nervy, ale existují různá řešení.

Jak vyřešit vrzající parkety? Takovou otázku si klade snad každý, komu doma dřevěná podlaha občas zaskřípe. Nejhorší situace nastává v noci, kdy si jeden z obyvatelů chce potichu odskočit do koupelny či k ledničce a probudí tím celé osazenstvo bytu. V tomto článku nabízíme jeden ověřený a jeden alternativní tip, který vám s tímto problémem může pomoci.

Co způsobuje ono nepříjemné vrzání? Dřevo je přírodní materiál a tím pádem reaguje na své okolí. Dotýká se ho jak vlhkost, tak teplota a tato reakce se projevuje změnou objemu. Nevyhnete se tedy vrzání ani v létě, kdy se teploty mezi dnem a nocí mohou výrazně lišit, a to ani v období topné sezóny. Těmito mikroskopickými pohyby a jejich neustálým opakováním se může stát, že se parketa částečně uvolní z lepidlového lůžka a drží na svém místě jen díky spojení perem a drážkou s okolními parketami. V podstatě je tedy jádro problému ve tření dvou dřevěných ploch o sebe.

Řešení

Ověřené řešení se tedy nabízí poměrně jasně – podlepit parkety. V první řadě se projděte po podlaze, aby jste zjistili, které parkety vržou. Do jejich středu následně vyvrtejte drobný otvor, ideálně 4mm vrtákem. Skrz tuto dírku vstříkněte dovnitř řídké polyuretanové lepidlo, které parketu pevně přidrží na místě. Po uvedeném úkonu je vhodné parketu zatížit minimálně přes noc. Vzniklý otvor je velmi nenápadný a pro jeho zneviditelnění je vhodné použít tmel nebo vosk v barvě parkety. Tento starý podlahářský trik je léty ozkoušený a funguje téměř vždy bezchybně.

Důležité sdělení:
Vážení zákazníci, dovolujeme si vás upozornit, že dne 20. 6. bude z důvodu konání akce v Centru bydlení a designu Kaštanová omezena otevírací doba. Provoz showroomu v Brně bude od 7 do 12 hodin. Děkujeme za pochopení.

Spinner