Jedině správným čištěním lze udržet podlahu jako novou

Jedině správným čištěním lze udržet podlahu jako novou

Životnost podlahy určuje kromě její kvality, pokládky a materiálu také používání kvalitních prostředků, pokud jde o čištění a údržbu.

Mnoho lidí čistí svou podlahu každý den, minimálně jednou do týdne se k tomu dostane téměř každý. Záleží samozřejmě na majitelových požadavcích na čistotu a také na tom, jakou podlahu doma má. Podlaha se díky pravidelné údržbě dá udržet dlouhodobě jako nová, neodborné zacházení ji na druhou stranu může také poškodit. Některé podlahy totiž vyžadují specifické čisticí prostředky. Naštěstí dnes existuje mnoho tipů a vychytávek, díky kterým je úklid rychlý a nenáročný.

Nejprve na sucho

Prvním krokem v údržbě téměř každé podlahy by měl být suchý úklid. Tím, že nejprve podlahu zametete, nebo z ní nečistoty a prach vysajete, ušetříte čas, vodu i čisticí prostředky. Tento krok zbaví podlahu vlasů, drobků od jídla, prachů nebo chlupů od vašich zvířecích miláčků. Kromě vysavače nebo koštěte a lopatky můžete použít i antistatickou utěrku, nebo speciální antistatický návlek na klasický mop. Poté už může přijít na řadu mokré čištění.

Správný prostředek i poměr

U koberců už je hotovo vysátím nečistot a mokré čištění vyžadují jen jednou za čas, v rámci většího úklidu. U ostatních podlah nás ale čekají ještě další kroky. Většinou lze jednoduše koupit čisticí prostředek na základě typu podlahy a popisku na zadní straně čisticího produktu – nechte se vést materiálem a tím k čemu je prostředek určen. Některé podlahy ale vyžadují velmi specifické přípravky. Nepoužít je znamená možnost poškození nášlapné vrstvy a podlaha tak v dlouhodobějším horizontu ztratí kvůli množství drobných škrábanců nebo kvůli chemickému poškození lesk. Typickým příkladem je přírodní linoleum, které vyžaduje jen prostředky s neutrálním pH. Kromě výběru správného prostředku je nezbytné také správně ho rozředit ve vodě. Nalévat prostředek do kbelíku takzvaně od oka by mohlo podlaze uškodit. V neposlední řadě pak také zapomeňte na úklid typu „co je mokré, to je čisté“ a mop či hadr pořádně vyždímejte. Dřevěným nebo laminátovým podlahám přílišná vlhkost škodí.

Investice, která se vyplatí

Pokud máte doma více druhů podlah, možná si řeknete, že je zbytečné na každou kupovat jiný prostředek a při úklidu je muset složitě střídat. Bohužel to je daň, kterou majitel podlahy musí zaplatit – vrátí se mu ale v podobě dlouhé životnosti podlahy. Nejjednodušší a nejjistější cestou ke správné údržbě je zeptat se přímo při koupi podlahy v podlahovém centru, jaké čištění je pro ni nejlepší. Další možností je držet se pokynů na obalu, ve kterých výrobce většinou uvádí i pokyny k údržbě. V podlahových centrech navíc často rovnou koupíte i ty nejlepší a nejnovější přípravky, které vám pak doma vykouzlí čisté a správně opečované povrchy podlah. Jedině ty vydrží sloužit dlouhé roky.

Spinner