Co ovlivňuje cenu pokládky vinylové podlahy a kolik v průměru stojí?

Co ovlivňuje cenu pokládky vinylové podlahy a kolik v průměru stojí?

Cena nové podlahy nezahrnuje pouze to, za kolik jste koupili podlahu samotnou. Seznam položek je mnohem širší a mění se podle typu podlahové krytiny, kvality použitých materiálů i velikosti místnosti.

Často lidé zapomínají započítat přípravu podkladu, použití lepidla a podložek, dokončovací práce, lakování, voskování nebo broušení, lišty a samotnou práci. Jaké další položky mají na výslednou cenu nové podlahy vliv?

Stará podlaha musí pryč

Stará podlahová krytina obvykle musí pryč, i když v některých případech to nutné není, pokud je stabilní, rovná a bez kazů. Strženou krytinu je nutné také nějak zlikvidovat, což můžete nechat na podlahářích, nebo si to zařídit sami. Cenu ovlivňuje náročnost úkonu. Například lepené PVC bude na likvidaci nákladnější než srolování a odvoz starého koberce.

Následuje příprava podkladu

Dobře připravený podklad je základním stavebním kamenem jakékoliv podlahy. V novém interiéru příprava pravděpodobně příliš času a práce nezabere. Ve starém už to bude horší. Částka se odvíjí i od náročnosti přípravy – zda stačí podklad jen vyčistit, nebo je nutné použít samonivelační stěrku či jiný prostředek pro vyrovnání podkladu. Silnější plovoucí podlahy obvykle zvládnou mírné nerovnosti lépe než ty, které se musí lepit. Částečně pomohou také vhodné podložky.

Pokládka vinylové podlahy

Nakonec následuje pokládka podlahy. Pro váš celkový účet bude poměrně zásadní, jakou krytinu zvolíte. Cena podlah se pohybuje od několika stovek za metr čtvereční až po tisíce. Současně je důležité zkontrolovat vlhkost podkladu, vše dobře přeměřit a napasovat. Často musí podlaháři na různých místech dílce zkrátit, uříznout, provrtat otvor, což nezvládnou bez kvalitního vybavení. Další položkou při pokládce PVC či vinylu jsou různé pomůcky a prostředky, například lepidla a izolace.

Nezapomeňte také na dokončovací práce v podobě přidělávání soklů, lišt, ukrytí kabelů a dalších.

Kolik orientačně stojí pokládka podlahy?

Za stržení staré podlahy zaplatíte od 35 do 450 Kč/m2. Lepení vinylových dílců začíná na 190 Kč/m2 a montáž vinylových podlah click začíná na 240 Kč/m2. K tomu si samozřejmě musíte připočítat i ostatní práce, včetně času, který u vás podlaháři stráví, jejich případné náklady na dopravu a co všechno bude potřeba udělat. V částce není započítaná cena materiálu a jednotlivé položky jsou v cenících obvykle uvedeny bez DPH.

Pozor na příliš nízké ceny

Pokud narazíte na až podezřele levnou podlahu, dobře zkontrolujte její kvalitu a vzhled. Často bývá mnohem slabší, snadno se poškodí a ani vzhled nemusí být tak hezký. To, co při nákupu takto levné a často nekvalitní podlahy ušetříte, se vám při instalaci nebo opravách může v budoucnu prodražit.

Spinner