Linoleum a marmoleum – kde je rozdíl?

Linoleum a marmoleum – kde je rozdíl?

V obchodech s podlahovými krytinami můžete vedle sebe narazit na linoleum a marmoleum®. Je mezi nimi vůbec nějaký rozdíl?

Linoleum je přírodní typ podlahové krytiny. Marmoleum®? Jen jiný název pro to samé. V obou případech se jedná o několikavrstvou podlahu, kterou můžeme do domácností jedině doporučit. A nejen tam, linoleum nebo marmoleum® s vyšší zátěžovou třídou lze použít i do komerčních prostor, samozřejmě pokud se budete řídit pokyny výrobce. Asi největší výhodou je obsah přirozených olejů, které odpuzují roztoče a brání množení bakterií – není to náhoda, že se s ním tak často setkáte na podlahách zdravotnických zařízení, škol a školek. Marmoleum® je podlaha ideální pro alergiky nebo lidi s citlivou imunitou. Také údržba je velmi jednoduchá, protože je přirozeně antistatické. Stačí vytírat za použití přípravků s neutrálním pH, aby nedošlo k poleptání nášlapné vrstvy.

Složení vychází z přírody

Velká oblíbenost marmolea spočívá v jeho přírodním původu – tato podlahovina by se po několika letech v klidu rozložila třeba i na kompostu. Z čeho se skládá? Výroba začíná u jutové sítě, která drží všechno hezky pohromadě. Na ní je nalisovaná korková drť, lněné oleje a celek dotváří přírodní pryskyřice. Základová, extra hustá dřevovláknitá deska je ošetřena tak, aby byla voděodolná. Výsledkem je vysoce odolná podlahová krytina, která má příjemné uživatelské vlastnosti. Marmoleum® je teplé, tiché a měkké na došlap a na rozdíl od některých PVC podlah vhodné i pro použití v kombinaci s podlahovým topením.

Vzhled nezaostává

Ani vzhledem marmoleum® nezaostává za ostatními podlahovými krytinami. Marmoleum® můžete koupit v dílcích, vhodných pro plovoucí pokládku, ale také v měkčených rolích, které jsou určeny pro celoplošné lepení, vhodné obzvlášť tam, kde očekáváme vyšší vlhkost. Nosná deska marmolea je sice odolná, přesto je ale třeba v koupelně lepší marmoleum® lepené, se svařenými spoji, kterými vlhkost skutečně nemůže proniknout tak, aby nepoškodila podlahu zespodu. Marmoleové podlahy se barví příměsí přírodních pigmentů, takže ani zde nenajdete žádnou umělou chemii. Díky variabilitě pigmentů pak můžete sehnat marmoleum® v desítkách barevných odstínů, od tlumených a minimalistických až po zářivě barevné, třeba do dětského pokoje.

Spinner