Nebezpečné koberce plné roztočů jsou mýtus

Nebezpečné koberce plné roztočů jsou mýtus

Koberce jsou prý nejméně vhodnou podlahovou krytinou pro alergiky – alespoň taková je zažitá představa, která má ovšem k pravdě překvapivě daleko.

 

Koberce se používají tradičně už nejen desítky, ale dokonce stovky let a přestože prošly vývojem, co se týče techniky výroby i vzhledu, stále jsou oblíbenou podlahovou krytinou. V poslední době se v oblasti bytového designu přešlo od celoplošných ke kusovým, přesto se ale stále jedná o skvělou možnost jak interiér zútulnit a dodat mu teplou, příjemnou atmosféru. Koberce se dají využít prakticky kdekoli, snad s výjimkou koupelny a kuchyně. Vyrábí se zátěžové varianty, koberce s dlouhým či krátkým vlasem a nepřeberné množství vzorů a barev.

koberec

Koberec nezpůsobí alergický záchvat

Koberce lidé považují za něco, co vůbec nepatří do domova alergiků, opak je ale pravdou. Jedná se pouze o předsudek. Koberce opravdu tak trochu fungují jako lapač prachu, to ale není špatná vlastnost, protože alergikům dělá problém prach poletující ve vzduchu. Stačí tedy pravidelně vysávat a jednou za čas provést hloubkové čištění a zjistíte, že koncentrace prachu ve vzduchu v domácnosti s kobercem bude nižší než u tvrdých podlah.

A co ty mikroskopické potvůrky, roztoči? Ti v kobercích vůbec nežijí. Skutečně, bylo to dokonce potvrzeno výzkumem v německém institutu. Roztoči potřebují ke spokojenému životu teplo a vlhko, které by běžně v koberci být nemělo. Živí se přitom šupinkami staré opadané lidské kůže, plísní nebo organickými látkami. Vyluxovaný, suchý koberec tedy není zrovna živnou půdou pro tyhle malé potvůrky. Mnohem častěji se vyskytují v ložním prádle, matracích nebo sedacích soupravách.

Problém s roztoči spočívá v tom, že způsobují kožní onemocnění a jak za života, tak po smrti(roztoč žije průměrně tři až čtyři měsíce) vypouštějí do interiéru exkrementy a miniaturní částice. Ty potom v prostředí mohou způsobit alergii na prach spojený s výkaly roztočů. Jak je likvidovat? Pravidelné praní ložního prádla a větrání matrací, ale také hloubkové čištění peřin, ve kterých se mohou roztoči držet.

Koberec je v tomto případě ale zcela nevinný. Alergici se nemusí obávat a mohou si v klidu vylepšit svůj interiér velkým či malým kobercem. Stačí dostatečně výkonný vysavač a s touto ozdobou pokoje nebude jediný problém.

Spinner