Péče o podlahu z parket

Péče o podlahu z parket

Dřevěná podlahová krytina se vyrábí ve všech barvách a odstínech. Mezi její nejoblíbenější typy patří parkety. Parkety se skládají z tenkých kousků dřeva, které na podlaze vytvářejí vzor, jakého by nešlo dosáhnout položením obyčejných desek. Ačkoli jsou esteticky nadřazené jiným typům podlah, je nutné je řádně udržovat, aby si udržely svoji krásu. Zde najdete užitečné typy, jak se starat o podlahu z parket, aby stále vypadala co nejlépe.

Denní čištění parket

Dřevěné podlahy jsou velmi krásné, když jsou čisté, ale ošklivé a bez života, když nejsou. Denně byste měli provádět základní čištění parket, aby zůstaly lesklé a hezké. Základním druhem péče je jejich zametání. Použijte mop na prach nebo měkké koště, kterým z podlahy smetete špínu a smetí, které by ji mohly poškrábat. Smetí mezi podrážkami a povrchem parket působí jako smirkový papír, takže čištění je důležité.

Koberečky

Podlahám z parket velmi prospívá používání koberečků. Nemusíte jimi pokrýt celou podlahu, stačí u vchodů, obzvlášť u toho, který vede ven. Na koberečcích si Vy i Vaši hosté utírejte obuv, abyste tím snížili množství špíny a písku, které se na podlahu dostanou. Také koberečky v místech s velkým provozem ochranání dřevo na těchto místech. 

Odstraňování vody

Protože dřevo nereaguje dobře na vodu, na podlahu denně používejte pouze vlhký mop, zatímco kbelík s mopem pouze příležitostně. Vlhko může proniknout mezi parkety a způsobit změnu jejich zbarvení, pokroucení nebo jiné poškození. Pokud na parkety něco rozlijete, suchým hadrem to ihned utřete. Pokud vlhkost co možná nejdřív vysajete, předejdete tím poškození, zvlášť v případě, že je podlaha ošetřená polyuretanovým nátěrem nebo lakem.

Předcházejte rýhám a poškození

Na parketových podlahách snadno vznikne rýha nebo jiné mechanické poškození. Zcela předejít rýhám a promačknutím v průběhu času je asi nemožné, ale existují metody prevence, které Vám pomohou minimalizovat poškození. Pokud možno nechoďte po podlaze z parket v botách s vysokými podpadky. Zaveďte doma vyzouvání. Na spodek nohou nábytku dejte plstěné podložky a zdržte se posouvání těžkých předmětů po podlaze. Parkety se snadno poškrábou a budou pak vyžadovat nové vyleštění.

Spinner