Použít lak, nebo olej? Zjistěte, jak správně ošetřit dřevěnou podlahu

Použít lak, nebo olej? Zjistěte, jak správně ošetřit dřevěnou podlahu

Zvažujete, zda použít na podlahu olej, nebo lak? Nevíte, podle jakých parametrů se rozhodnout? Volba není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. Obě povrchové úpravy mají své plusy i mínusy.

Možnosti povrchového ošetření dřevěných i laminátových podlah jsou dnes velmi pestré. Jak a na základě čeho tedy vybrat tu ideální variantu právě pro váš interiér?

Oleje a laky na podlahy

V minulosti se pro povrchovou úpravu dřevěných podlah používaly především laky. Dnes je však kvalita olejů schopna konkurovat vysoce zátěžovým lakům – což rozhodování neulehčuje.

Obecně lze říci, že ošetření dřeva olejem zachovává podlaze přírodnější vzhled a uchovává jeho vlastnosti lépe než lak. Nicméně je to varianta finančně náročnější a rovněž následná údržba bude složitější.

Hlavní přednosti laků na podlahu spočívají v především jejich jednoduché aplikaci a snadné údržbě. Vlastností, podle kterých byste se měli rozhodovat, ale mají laky i oleje mnohem víc.

Ošetření dřeva olejem

Bez finálního ošetření se podlaha neobejde. Olej vytváří na povrchu dřeva tenkou vrstvu – ta podlahu chrání před vodou, vlhkostí, nečistotami a prodlužuje její životnost. Kvalitní oleje nezanechávají nežádoucí lesk a ponechávají dřevu přirozený matný vzhled.

Chcete nechat vyniknout strukturu a barvu dřevěné podlahy? To umí oleje na výbornou. Pro dlouhou životnost a perfektní stav dřeva se doporučuje provádět nátěr jednou za 2 – 3 roky, s ohledem na typ použitého oleje. V sortimentu podlahových olejů proto najdete jak ty základní, tak ochranné voskové, tónovací, obnovovací, včetně oleje na laminátové podlahy.

V rámci pravidelné údržby doporučujeme používat speciální mycí prostředky na dřevěné olejované podlahy v kombinaci s dobře vyždímaným hadrem.

Vlastnosti oleje v kostce:

  • přirozenější vzhled,
  • vyšší dotyková teplota,
  • dlouhodobá stálost barev,
  • jednodušší oprava,
  • složitější údržba.

Lak na dřevěné podlahy

Stejně jako olej, tak i lak významně prodlouží životnost dřeva a zvýší jeho odolnost. Laky třídíme do několika kategorií podle chemického složení a podle vlastností - matné, polomatné, lesklé. Do obytných prostorů doporučujeme volit ty na vodní bázi. Jednoduše se aplikují, rychle schnou a jsou bez zápachu.

U většiny laků platí, že čím silnější vrstva laku, tím odolnější podlaha. Nicméně renovace a oprava lakovaných dřevěných podlah je složitější než v případě olejovaných.

Pokud máte podlahu z měkkého smrkového dřeva, nejlépe ji ochrání právě lak. Má-li podlaha vyšší požadavky na provozní zatížení či protiskluzové vlastnosti, poslouží lak také lépe než olej.

Vlastnosti laku v kostce:

  • méně přirozený vhled,
  • vyšší odolnost proti zátěži,
  • nižší dotyková teplota,
  • lehčí údržba,
  • náročnější oprava.

Volte s ohledem na místo

Chcete-li usnadnit rozhodování, do obytných prostor zvolte olej. Je vhodnější při nižším provozní zatížení, dobře si poradí se vzdušnou vlhkostí a podtrhne dokonalý přírodní vzhled dřevěné podlahy. Do komerčních prostor, které mají vyšší nároky na odolnost či údržbu, použijte raději lak. Nezapomeňte, že dřevo je přírodní materiál. Jeho ošetřením upravíte jeho vzhled, ovlivníte životnost i způsob údržby podlahy.

Důležité sdělení:
Vážení zákazníci, dovolujeme si vás upozornit, že dne 20. 6. bude z důvodu konání akce v Centru bydlení a designu Kaštanová omezena otevírací doba. Provoz showroomu v Brně bude od 7 do 12 hodin. Děkujeme za pochopení.

Spinner