Venkovní terasová podlaha. Jak správně pečovat o různé materiály?

Venkovní terasová podlaha. Jak správně pečovat o různé materiály?

Venkovní terasa bývá místo, kde chcete trávit co největší množství času. Zároveň je to prostor s hodně namáhanou podlahou a není divu, že je nutné o ni vhodně pečovat. Odvděčí se vám za to trvale hezkým vzhledem a dlouhou životností.

Na terasovou podlahu lze použít různé materiály. Některé vyžadují větší péči než jiné. Jak se dobře postarat o svou terasu, aby vydržela dlouhá léta v perfektním stavu?

Dřevěná terasa vyžaduje péči

Přesný postup, jak ošetřovat dřevěnou terasu, se odvíjí od typu použité dřeviny. Na všechny budete nicméně potřebovat olej, kterým byste terasu měli ošetřit ideálně na podzim nebo na jaře. Na dřeviny, jako je smrk a modřín, dejte pod olej vhodnou impregnaci. Až poté natřete. Pokud máte terasu z akátu, impregnaci nepotřebujete, protože jeho dřevo odolává dobře hnilobě a plísním. Nátěr olejem je důležitý, protože vyplní póry ve struktuře dřeva, a tím ho chrání proti vlhkosti, UV záření a vodě. Máte-li terasu z exotických dřevin, potřebujete olej určený přímo pro ně.

Před olejováním terasu důkladně očistěte od veškeré špíny. Omyjte kartáčem a mýdlovou vodou. Odmastit podlahu můžete benzínem. Až dřevo dokonale vyschne, musíte prkna obrousit pomocí brusného papíru nebo brusky. Je nutné odstranit předchozí vrstvu nátěru, aby měla impregnace šanci nasáknout do prken a plnit svou funkci. Ušetřit práci lze se speciálními čisticími přístroji na hloubkové čištění. Potřebujete k němu ale specialistu a jde o dražší variantu.

O WPC terasové podlahy je péče snadná

Nevíte, jak se starat o WPC terasové podlahy? Naprosto jednoduše. Podlahová prkna z tohoto materiálu – dřevoplastu – žádnou speciální povrchovou údržbu nepotřebují. Možná proto jsou v posledních letech tolik oblíbená i přes vyšší pořizovací cenu. WPC podlahy není nutné je ošetřovat proti dřevokazným houbám či hmyzu a ani olejovat.

Péče spočívá v běžné údržbě, kdy odstraníte nečistoty, které se na podlahu dostaly. Ať už je to bahno, listí, tráva či písek. Obvykle je vhodné na jaře prkna řádně umýt saponátem a pak už jen provádět obvyklý úklid. Samozřejmě záleží i na lokalitě, kde bydlíte a jak velké dané znečištění je. Použít můžete i hadici nebo vysokotlaký čistič. Pozor dávejte pouze na skvrny od oleje a mastnotu, skvrny mohou na podlaze zůstávat. Takové nečistoty ihned po vzniku odstraňte vodou a vhodným přípravkem.

Jak se starat o dlažbu?

Další materiál, který je pro venkovní podlahu na terasu vhodný, představuje dlažba. Péče o ni hodně ovlivňuje zvolený materiál. Beton a přírodní kámen potřebují údržby o něco více a jsou mnohem náchylnější. Nejoblíbenější keramická dlažba se opečovává snadno. Stačí občas zamést a vytřít vodou se saponátem. Můžete použít prostředek speciálně určený pro keramické dlažby.

Spinner