Plovoucí vinylová podlaha

Plovoucí vinylová podlaha

Vinylová podlaha neboli PVC (polyvinylchlorid) se vyrábí v rolích, které se poté nasekají na vinylové dílce. Ale v jádru se však stále jedná o PVC které se skládá z několika vrstev. Tato podlaha je komfortní, měkká a příjemná na došlap a můžete ji zvolit i do místností s větší vlhkostí. Vinylovou podlahu lze pokládat celoplošným lepením nebo volnou pokládkou. Dnes se v článku zaměříme na vinylovou podlahu, která se pokládá formou volné pokládky – plovoucí vinylová podlaha.

Plovoucí vinylovou podlahu nemůžeme položit do všech místností v domě, jak se mylně zákazníci domnívají a někteří prodejci to tak i rádi prezentují. Jako každá podlahová krytina i plovoucí vinylová podlaha má své ale. Tuto podlahu si můžeme dovolit položit do místnosti pouze v případech, kdy nám to místní situace užívání dovoluje nebo dokážeme-li vyřešit podlahu tak, aby měla možnost při změně klimatu se pohnout (roztahovat, smršťovat se). Plovoucí vinylová podlaha je opatřena zámkovým systémem (click). Při pokládce plovoucí vinylové podlahy formou volné pokládky je důležité dilatovat vždy v místě zúžení (tzn. průchody mezi místnostmi nebo pokud je místnost do tvaru L a zúžení je větší). I když se většina z vás mylně domnívá, že plovoucí vinylovou podlahu pokládáme pouze za pomocí zacvakávacích zámků, jste na omylu. Plovoucí vinylová podlaha se dá položit i formou lepení. To, že má zacvakávací zámky neznamená, že podlaha musí být položena tímto způsobem. Může být i přilepena, ano čtete správně i plovoucí vinylovou podlahu můžeme lepit. Nezapomeňte ale na důležitou věc při lepení plovoucí vinylové podlahy, a to prokonzultovat s odborníkem jak bude místnost vytápěna, kde v jaké místnosti bude topit. Pokud bude rozdíl větší, je potřeba udělat v podlaze dilatační spáry.

Tyto podlahy se nabízí od 4,5mm – 10,5mm. O vhodnosti, kam kterou použít a proč se poraďte s prodejcem anebo podlahářem. Připravený podklad musí být dle platné normy ČSN 744505 a také se o vhodnosti podkladu dočtete v každém návodu pokládky. Pod tento typ podlahové krytiny se doporučuje použít tzv. tlumící podložku, která tlumí hluk, zlepšuje komfort a chrání zámky před případným poškozením. Některé plovoucí vinylové podlahy mají integrovanou podložku na lamele.

Plovoucí vinylové podlahy nabízí širokou škálu dekorů od imitace dřeva, přes beton až po kámen. Podlahu udržujte běžným způsobem jako zametání, vysávání a vytírání. Nedoporučujeme používat parní čističe.

Spinner