Pokládka vinylových podlah Hydrocork

Pokládka vinylových podlah Hydrocork

V minulém čísle jsme vás informovali v rubrice „Technik radí“ o novém produktu firmy Amorim – Hydrocorku. Nyní přinášíme rozhovor s Vladem Ďurišem ohledně pokládky tohoto produktu.

1) Vlado, jak musí být upravený podklad pro pokládku hydrocorku?

Podklad pod hydrocork musí samozřejmě splňovat náležitosti jako rovinnost podkladu, vlhkost, pevnost atd., a to dle normy pro podlahy ČSN 744505. Vyvážená struktura a tloušťka materiálu 6 mm ovšem dovoluje pokládku tohoto materiálu na dlažbu za předpokladu, že bude dodržena místní rovinatost podkladu dle ČSN 744505 a spáry mezi jednotlivými dlaždicemi nebudou širší jak 5 mm a hlubší jak 2 mm.

2)  Lze položit například i na stávající dlažbu?

Ano, lze. Příkladem je položení hydrocorku na velkoformátovou dlažbu v novém showroomu Supellexu v Brně. Při prvním kroku se řešilo, jakou podlahovinu dát na dlažbu, která tam byla od původního nájemce, protože ji nechtěli vytrhávat. Paní architektka zvolila hydrocork – dekor Sawn Twine Oak s autentickou reliéfní strukturou. Díky konstrukci podlahoviny se mohlo pokládat napřímo, bez použití podložky. Dlažba se neprokreslí, zámky drží, pochůznost je velmi příjemná. Samozřejmě, jak jsem již zmínil, je nutno dodržet místní rovinatost a rozměry spár.

3) Jsou korkové zámky dostatečně pevné?

Nový zámkový systém Pressfit je revoluční kompresní systém, který plně využívá úžasných vlastností korku – pružnosti, ohebnosti a stlačitelnosti, které fungují jako korkové zátky. Co to znamená? Po pokládce vyvine korkové jádro vnitřní tlak, který položenou krytinu pevně a stabilně zafixuje.

Krok 1 – Položte dvě desky vedle sebe – položte je tak, aby „pérko“ a „drážka“ byly na sobě. Obě dvě tyto části podlahoviny mají v místě dotyku větší rozměr.

Krok 2 – Zatlačte spoj pomocí bílé gumové paličky – „pérko“ a „drážka“ se proti sobě zmáčknou a po překonání tohoto místa se opět roztáhnou do původní velikosti a tvaru a tím se vytvoří pevné a stabilní spojení dvou lamel. Stejný systém je jak na dlouhé straně lamely, tak na krátké straně
lamely.

4) Je potřeba lepidlo?

Lepidlo v tomto případě opravdu není potřeba a to ani ve spoji, ani pro celoplošné lepení.

5) Dokáže si hydrocork položit i domácí kutil bez asistence podlaháře?

Vždy doporučujeme pokládku odbornou firmou. Jak jsme ale již ukázali na našem webu www.videopodlahy.cz, i šikovná ženská zvládla pokládku podlahy za asistence Pepy Voborníka sama. Pokládka je snadná, pokládá se z vrchu, jedna lamela vedle druhé na vazbu. Lamely do sebe po překonání zámku Pressfit výborně zapadnou a drží. Stačí zaklepat gumovou paličkou. Samozřejmě, že ta slečna nemá ani tušení o zpracování podkladů, a v podstatě měla štěstí, že tam Pepa byl. Odborné zpracování podkladů je doménou podlahářů, a tak to i zůstane. A jak všichni dobře víme, bez dobře zpracovaného podkladu to prostě a jednoduše nejde. Hydrocork je velmi nadčasová podlahovina se kterou můžete řešit spoustu problémů, a to i těch ne příliš běžných a jednoduchých. Neváhejte mě prosím kontaktovat, a já vám velmi rád pomůžu při řešení jakýchkoliv problémů s podkladem, a to i za pomoci Hydrocorku.

6) Co místnosti jako je kuchyně nebo koupelna, kde může být vlhkost?

Hydrocork je odolný vůči vodě, proto v případě vystavení působení vody nenabobtná. Takže pokládka může proběhnout kompletně ve všech prostorách stavby, kde je i vyšší vlhkost.

Spinner