Povrchové úpravy dřevěných podlah - olej nebo lak?

Povrchové úpravy dřevěných podlah - olej nebo lak?

Dřevo je stálice mezi podlahovými krytinami, klasika všech klasik. Vyžaduje ale pořádnou povrchovou úpravu a nabízí se několik variant.

Všechny typy podlahových krytin mají povrchovou úpravu. U některých je to jen jedna vrstva laku, u některých vosk nebo olej a u jiných pouze broušení. Některé podlahy už koupíte s hotovou svrchní vrstvou, připravené hned k použití, jiné zase vyžadují tento poslední krok až po instalaci. Každopádně se ale jedná o extrémně důležitou součást procesu pokládky a péče o podlahu, protože právě nášlapná vrstva bude denně vystavena zátěži a přitom má za úkol uchovat vaší podlahu stejně krásnou, jaká byla první den.

Dřevo je v tomto ohledu extrémně náročné, protože se jedná o přírodní materiál, který tedy na rozdíl od umělých snadněji podléhá zkáze. Jenomže při správné péči vám zase dřevo může vydržet i několik generací a překonat tak jiné krytiny. Správně ošetřené dřevěné podlahy jsou odolnější, lépe se udržují a také lépe vypadají.

dřevěná podlaha ESCO

Lak, olej, vosk nebo ostrý kartáč?

Různými povrchovými úpravami můžete dosáhnout různého vzhledu a různých vlastností. Použít můžete například lakování. Lakem dosáhnete krásně lesklé podlahy, ovšem ne nutně – můžete lakovat a přitom zachovat matný vzhled. Vyrábí se barevné i průhledné varianty, takže lakem můžete například tónovat dřevěnou podlahu, pokud  chcete lehce pozměnit vzhled pokoje. Lak má také tu výhodu, že vytvoří na podlaze rovnou, celistvou vrstvu, která se velmi snadno udržuje čistá. Lakovaná podlaha je také současně více odolná proti mechanickému poškození, proto se do zatěžovanějších a komerčních prostor doporučuje spíše tento typ povrchové úpravy dřevěných podlah.  Nevýhody? Někdy je potřeba víc než 5 vrstev laku a i malé poškození vyžaduje kompletní renovaci.

 

Oleje takový problém nemají, olejované podlahy jsou lokálně opravitelné. Když dojde k poškození, stačí prostě přetřít postižené místo, nemusíte hned natírat podlahu v celé místnosti. Na druhou stranu ale nezjednoduší údržbu tolik jako lak, dřevo je poté potřeba pravidelně opečovávat, nejlépe prostředky s příměsí oleje. Získáte tak ale přirozenější vzhled a dřevo může i nadále krásně dýchat. Vůči vlhkosti chrání obě tyto úpravy stejně a obě mají své výhody i nevýhody, proto záleží především na tom, jakého vzhledu chcete dosáhnout.

Často se setkáváme také s povrchovou úpravou různými olejovosky a tvrdými voskovými oleji, kde se olej vpíjí dovnitř a chrání dřevěnou podlahu zevnitř, vosková složka pak zůstává na povrchu, aby zajistili maximální povrchovou ochranu. Tuto úpravu nabízí také známý český výrobce dřevěných podlah ESCO, který používá na ošetření svých podlah oleje a vosky na přírodní bázi značky Osmo. OSMO jsou nátěry na dřevo, které prověřil čas, zkušenost a moudrost. Jsou vyrobeny na bázi přírodních olejů a vosků. Chrání dřevo zevnitř i z vnějšku, nevytváří film ale vytvoří ochranný povrch s otevřenými póry, díky kterému může dřevo dýchat.

 

Pro bližší informace, rady a doporučení k úpravě dřevěných podlah neváhejte navštívit nebo kontaktovat naše Showroomy, kde Vám rádi dovysvětlíme vše potřebné, ukážeme rozdíly mezi povrchovými úpravami dřevěných podlah a případně doporučíme zkušeného podlaháře na realizaci nové nebo renovaci stávající dřevěné podlahy.

Potřebujete poradit?


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat


Důležité sdělení:
Vážení zákazníci, Od soboty 21. 12. 2024 do 5. 1. 2025 budou naše sklady i showroomy uzavřeny a nebudeme expedovat. Od 6. 1. 2025 se na Vás opět budeme těšit. Děkujeme za pochopení.

Spinner