Průvodce dřevěnými podlahami: Proč a jaké dřevo vybrat na podlahu?

Průvodce dřevěnými podlahami: Proč a jaké dřevo vybrat na podlahu?

Dřevo bezesporu patří mezi moderní podlahové materiály. Pro své jedinečné vzhledové a funkční vlastnosti jsou dřevěné podlahy vyhledávané v celém spektru interiérů. Jak při rekonstrukcích, tak při tvorbě nejmodernějších prostorů.

Ať už masivní, či plovoucí dřevěná podlaha dodá každé jednotlivé místnosti punc luxusu a originality. Zjistěte, proč a podle jakých parametrů tento typ – stoletími osvědčené – podlahové krytiny vybírat.

Podlaha ze dřeva nebo z vinylu?

Při realizaci podlahové krytiny si tuto otázku položí téměř každý. Odpovědi lze zjednodušit na jedinou – záleží na individuálních prioritách. Pokud si přejete na podlaze přírodní materiál s jedinečným luxusním vzhledem, dřevo pro vás bude jasná volba. I přes to, že oproti vinylu je dřevěná podlaha méně odolná a díky vyšší poréznosti vyžaduje větší a pravidelnější péči.

Problémem může být i zvýšená vlhkost, na jejíž výrazné změny dřevo reaguje bobtnáním či sesycháním či nutnost broušení dřevěné podlahy. Pro jedinečnou atmosféru a pocit, který umí v interiéru vykouzlit, je však pro mnoho lidí nepřekonatelná.

Na stranu druhou, preferujete-li podlahu, která je odolná a snadno se udržuje, můžete vybírat z několika typů vinylových podlah. Ty se vyrábí v téměř nekonečné řadě vzorů, které navíc velmi věrně umí imitovat jak dřevo, tak kámen nebo dlažbu.

3 typy dřevěných podlah

  1. Masivní prkna: Pod spojením dřevěná podlaha si pravděpodobně jako první představíte masivní dřevo. V nabídce podlahových studií najdete nejčastěji dubová prkna, která mají ideální vlastnosti. Povrch podlahových prken z masivu je třeba speciálně upravovat, aby odolala podmínkám a vydržela dlouho krásná – natírají se například tvrdým voskovým olejem.
  2. Parkety: Klasické parkety poskládané do tvaru „šipek“ zná každý. Jedná se o celomasivní prkna, která se prodávají ve více rozměrech. Tím nejtypičtějším je 70 x 490 mm. O parkety z exotického dřeva, které působí velmi luxusním dojmem, je nyní velký zájem.
  3. Vícevrstvé dřevěné podlahy: Skladba dřevěné podlahy může být ze dvou nebo tří vrstev. Třívrstvá dřevěná podlaha lze pokládat jako plovoucí. Dvouvrstvá varianta se pokládá pomocí celoplošného lepení.

Dřevěné podlahy mají mnoho výhod

Kromě jedinečné estetiky a tepelného komfortu jsou dřevěné podlahy ideální volbou pro alergiky. Nemusí se u nich bát odpařování chemikálií a škodlivých látek, například ftalátů či formaldehydů, které jsou obsaženy v PVC a vinylu.

Výhody podlah ze dřeva

  • Jsou vhodné pro alergiky,
  • neobsahují škodlivé látky,
  • jsou vyrobeny z obnovitelných zdrojů,
  • nabízí velkou škálu dekorů a provedení,
  • jsou 100% zdravotně nezávadné.

Nevýhody dřevěných podlah

  • Větší nároky na údržbu,
  • menší odolnost proti zvýšené vlhkosti.

Preferujete v interiéru přírodní materiály a zvažujete mu dodat punc luxusu dřevěnou podlahou? Navštivte jeden ze 7 showroomu Supellex a nechte se na dotek okouzlit jedinečným duchem dřeva.

Produkty v novince


Spinner