PVC jako podlahová krytina

PVC jako podlahová krytina

Vybíráte podlahovou krytinu do vašeho domu či bytu a nemůžete si vybrat tu správnou podlahovou krytinu? Co si zvolit PVC, které se v posledních letech opět vrací na výsluní. Polyvinylchlorid, zkráceně PVC, který je často a nesprávně nazýván jako lino, je měkčený vinyl, z kterého se podlaha vyrábí ve formě dlouhých širokých rolí. Je velmi pružný a má schopnost vracet se zpět do původního stavu, při dopadu těžkého předmětu. PVC jako takové je velmi tiché a teplé, výborně tlumí kročejový hluk a je pocitově měkčí.

PVC podlah je na trhu celá řada. Jak se v tom tedy zorientovat a jaký druh PVC zvolit? O tom si povíme více v našem článku.

Zátěžové PVC

Při výběru této podlahy je rozhodující, kam tento druh podlahy budete pokládat. Zátěžové PVC je odolné vůči vysoké zátěži a mechanickému poškození díky jeho nášlapné vrstvě nad 0,40mm, speciálním povrchovým úpravám a nosným podkladním vrstvám s vyšší hustotou materiálu. Vyrábí se v šířce 2m, 3m a 4m, můžete ovšem narazit na zátěžové PVC i o šířce 2,5m, 3,5m a 5m, které se vyrábí jen ojediněle. Při výběru zátěžového PVC dbejte na třídu zátěže, která vám určí pro jakou místnost či prostor je vhodná. Zátěž 31 – 33 je určena do kancelářských prostor, kdežto 41 – 43 značí, že zátěžové PVC může být použito v průmyslových objektech. Obecné pravidlo zní, že čím nižší třída zátěže, tím je podlaha méně vhodná do zátěžových prostor. Zátěžové PVC se dělí na PVC homogenní, kdy tato podlahová krytina obsahuje pouze jednu vrstvu materiálu, kdežto heterogenní PVC je tvořeno několika vrstvami. Při pokládce této podlahové krytiny pokládejte vždy na dokonale rovný a hladký podklad, ani vyšší tloušťka zátěžového PVC si neporadí se špatně vyrovnaným podkladem.

PVC s filcem

PVC s filcem je podlahová krytina, která má na spodní straně filcovou podložku. Filcová podložka se vyrábí ze speciálně upraveného polyesteru s membránou, která je velmi odolná proti vlhku a tvorbě plísní. Mnoho lidí se mylně domnívá, že PVC s filcem má schopnost vyrovnat se s nerovným podkladem. Ano, tato podlaha je komfortnější, teplejší a měkčí, ovšem funkce filcové podložky slouží ke kročejovému útlumu a pocitu tepla, nikoli k vyrovnání se s nerovným podkladem. Pokud tento druh podlahy položíte na nerovný podklad nebo například dlažbu, ano spáry nebudou vidět pár týdnů, možná měsíců, ale nakonec se spáry vždy prokreslí. Ani tento druh PVC vám nic nepromine, proto PVC pokládejte vždy na dokonale rovný a suchý podklad. PVC nabízí širokou škálu barev a dekorů od dřeva, přes imitaci betonů a stěrek. Její snadná údržba a dlouhá životnost závisí na používání speciálních čistících prostředků na elastické podlahoviny. O životnosti této podlahové krytiny rozhoduje především způsob jejího užívání, síla nášlapné vrstvy a rovinnost podkladu.

PVC jako podlahová krytina

Spinner