Roztažnost vinylových podlah

Roztažnost vinylových podlah

Vinyl je syntetický materiál, jehož přirozenou vlastností je roztahování a smršťování v závislosti na teplotě okolí. Při výběru podlahoviny z tohoto materiálu je proto důležité na to pamatovat. V článku si o tom povíme víc, čtěte dále.

Výhody vinylových podlah

V průběhu posledních let prošly vinylové podlahy velkým vývojem, a to nejen z pohledu designérského, ale také co se týče kvality a hospodárnosti. Vinyl patří k antistatickým, nehořlavým a antialergenním podlahovým krytinám, přičemž také výborně tlumí hluk.

Obecně se nejčastěji používá všude tam, kde je zapotřebí čisté a bezprašné prostředí, případně tam, kde se předpokládají zvýšené nároky na odolnost podlahy. Velkou výhodou je, že ani častá údržba vinylové podlahy nezabere příliš času a úsilí.

Věděli jste, že…

… při renovacích nemovitostí je vinylová podlaha častou náhradou za podlahy s náročnější údržbou, například za koberce? Zároveň jde o tišší variantu podlahy ve srovnání s plovoucí laminátovou podlahou.

Vinyl je také odolnější proti vlhkosti, například ve srovnání s laminátem. Problémem ale může být, pokud voda nateče mezi spáry ve vinylové podlaze. V tom případě je zde riziko zdeformování podlahových dílů nebo vzniku plísní. To ovšem není jedinou nevýhodou tohoto materiálu.

Na co je třeba si dát pozor?

V první řadě je třeba pamatovat na fakt, že vinylové dílce jsou zhotoveny z materiálu, který je termoplastický. To znamená, že jeho vlastností je teplotní roztažnost.

Roztažnost vinylové podlahy nastává při teplotách vyšších než 28 °C. Vinyl začíná měknout, rozpínat se a ztrácet svou odolnost. Rozhodně se proto vyvarujte instalace vinylových podlah při podlahovém topení nebo do míst, kde bývá zvýšená, nebo naopak snížená teplota (v exteriéru).

Naštěstí lze tuto nepříjemnou fyzikální vlastnost vinylu zmírnit. V tomto směru je důležité zejména dodržovat pokyny a podmínky instalace stanovené výrobcem, například ohledně dostatečné doby aklimatizace materiálu nebo vyhovujících podmínek prostředí.

Vznik spár můžete minimalizovat rovněž díky lepidlu s armovacími vlákny s vysokou smykovou pevností. Vliv slunečního záření v prostorách s prosklenými stěnami můžete z velké části eliminovat i takovým detailem, jakým je výběr světlých tónů podlahy. Ty totiž absorbují výrazně menší množství tepla.

Pamatujte, že vysoce kvalitní vinyl má nejen lepší fyzikální vlastnosti a je odolnější, ale je také méně citlivý na vznik škrábanců s trvalými stopami. Kvalitní vinylové dílce jsou totiž složeny z několika vzájemně propojených vrstev PVC různého složení.

Věděli jste, že…

… používání méně kvalitní vinylové podlahy může vést k respiračním problémům, podráždění sliznic a astmatickým reakcím? Je proto důležité sledovat certifikaci ISO pro obsah a uvolňování látek VOC. Kategorie jsou označeny písmeny A – C, přičemž písmenem A se označují výrobky s minimálním a nezávadným uvolňováním látek.

Závěr

Kvalitní vinylová podlaha má mnoho výhod, zejména co se týče voděodolnosti a odolnosti vůči mechanickému poškození. Nevýhodou je její roztažnost při vyšších teplotách, a proto se nehodí tam, kde svítí přímé slunce. Při její instalaci dbejte pokynů a podmínek stanovených výrobcem.

Spinner