Znečištěné spáry na podlaze? Zde je pár tipů, jak se jich snadno zbavit

Znečištěné spáry na podlaze? Zde je pár tipů, jak se jich snadno zbavit

Jaké místo na podlaze je při úklidu nejhůře dostupné? Rozhodně to budou rohy a spáry. Ačkoli podlahovou plochu umyjete celkem snadno, spáry mohou být docela oříšek.

Zašedlé, černé nebo dokonce s plísní. I tak mohou spáry vypadat. Údržba je nezbytná a u dřevěných podlah bývá také choulostivá. Jaké kroky tedy podniknout, abyste měli spáry na podlaze stále čisté?

Jak vyčistit spáry na podlaze?

Čištění spár na dlažbě bývá o něco méně náročné než u dřevěné podlahy. V první řadě je nutné umýt samotnou dlažbu, a to buď běžně dostupnými prostředky, nebo směsí octa, sody a citronu, případně jiné vůně. Na zašlé spáry účinně funguje parní čistič, který dokáže odstranit mastnotu, vodní kámen i skvrny od plísní. Pomůže rovněž prášek do pečiva, nebo soda. Smíchejte dvě lžičky sody, čtyři lžičky kyseliny citronové a skleničku vody. Naneste kartáčkem, nechte chvíli působit a setřete.

Čištění spár podle míry znečištění

  • Mírné znečištění: připravte si do rozprašovače směs z hrníčku vlažné vody, půl hrnku peroxidu vodíku, dvou lžic jedlé sody a lžíce jaru. Smíchejte, nastříkejte a nechte působit. Poté setřete.
  • Střední a silné znečištění: v tomto případě použijte několik sklenic vlažné vody, půl sklenice sody a čtvrt sklenice octa. Nakonec přidejte ještě trochu citronové šťávy a můžete čistit.

Spáry lze čistit, jen pokud nejsou poškozené. Takové už musíte nechat opravit. Vyhýbejte se také přípravkům, které jsou příliš silné a mohly by poškodit jak spáry, tak dlaždice.

Čištění dřevěné podlahy

U masivních dřevěných podlah vznikají spáry přirozeným působením okolního prostředí podle poměru vyschnutí, vzdušné vlhkosti i okolní teploty. Velký problém představuje především málo vyschlé dřevo, kdy se po jeho vysušení začnou objevovat poměrně velké spáry. Ať už jsou vetší, nebo menší, musíte je pravidelně čistit.

Drobné nečistoty vysajete vysavačem s úzkým nástavcem. Něco můžete také vyšťourat nožíkem, či jiným nástrojem, ale myslete na to, že by neměl být kovový, abyste dřevěnou podlahu nepoškodili. Použít můžete třeba stěrku na těsto. Poté spáry ještě jednou vysajte.

Při výběru čisticích prostředků se řiďte určitými pravidly:

  • nepoužívejte ty, které obsahují vosk a ropné deriváty,
  • vhodnější jsou prostředky s neutrálním pH,
  • u strojového čištění si počínejte opatrně a zapínejte raději nejnižší výkon, abyste povrch podlahy nepoškodili,
  • k čištění využívejte starý zubný kartáček, je to super pomocník.

Jak se zbavit spár na dřevěné podlaze?

Spáry by v dřevěné podlaze být neměly, ale, jak už víme, vliv okolního prostředí působí, že se jedná o jev poměrně častý. Pokud už jsou poměrně velké, zbavíte se jich tmelem. Spáry se nejdříve vyčistí, zatmelí a poté ještě přebrousí. Pokud se ovšem spáry objeví u plovoucích podlah, budou nejspíše špatně položené a bude potřeba je znovu položit správně. Na tyto činnosti už ale bude lepší zavolat odborníka.

Spinner