Voděodolná podlaha

Voděodolná podlaha

V současnosti je moderním trendem v koupelně plovoucí podlaha, která ladí se zbytkem bytu. Design ovšem není její jedinou výhodou. Na rozdíl od studené keramické dlažby je kupříkladu také příjemnější na dotek. V článku si povíme více o tom, jaké podlahy jsou do vlhkého prostředí ideální a jaké podmínky by měly splňovat.

Požadavky na podlahu do vlhkého prostředí

Podlaha do koupelny musí splňovat více požadavků než ty do jiných místností. Materiál by měl být protiskluzový, odolný vůči vodě, teplý, snadno udržovatelný a estetický. Rovněž by měl dokonale ladit s vybraným obkladem. A pokud v koupelně plánujete podlahové topení, pamatujte na to, že by měl mít navíc rovněž uspokojivé tepelně-izolační vlastnosti.

Tyto podmínky splňuje keramická a kamenná dlažba. V poslední době se ovšem moderním trendem stává dřevo, a to především exotické – bambus, iroko, merbau, teak…

Věděli jste, že…

… povrchová úprava exotického dřeva a jeho impregnace speciálními přípravky zaručuje odolnost tohoto materiálu vůči vodě? Výhodou je také to, že mokré dřevo neklouže, proto je zde nižší riziko úrazu. Problémem ale může být jeho menší odolnost vůči mechanickému poškození.

Důležitým kritériem při výběru podlahy do vlhkých prostor je odolnost materiálu, zejména vůči mechanickému poškození. Z toho důvodu je ideální například voděodolná laminátová podlaha.

Voděodolná laminátová podlaha

Předností laminátových podlah je velmi pěkný vzhled, který drží krok s aktuálními podlahovými trendy. V tomto směru jsou dobrým příkladem podlahy Egger z vysoce kvalitního laminátu, jenž je mimořádně odolný, univerzálně použitelný a hlavně voděodolný (podlahy Aqua+).

Další výhodou laminátových podlah Egger je skutečnost, že jsou ekologické – obsahují až 90 % přírodních dřevěných vláken. A dřevo znamená zejména zdravé prostředí. Rovněž v nich nenajdete plastifikátory, ani další nebezpečné látky, což umožňuje jejich snadnou recyklaci.

Vinylová podlaha

Díky elastickému povrchu je vinylová podlaha do koupelny na dotek příjemně měkká a zároveň velice odolná. Jako vinylové se přitom označují všechny podlahy vyrobené na bázi PVC (polyvinylchloridu). V současnosti se stále jedná o nejpoužívanější druh voděodolných podlahových krytin. Výhodou tohoto materiálu je zejména jednoduchost instalace a příjemná cena.

Vinylové podlahoviny odolné vůči vodě dělíme do následujících skupin:

  • Celovinylové podlahy – jejich složení tvoří z 95 % PVC. Díky několikavrstvé povrchové úpravě disponují voděodolností a odolností vůči opotřebení.
  • Kompozitní podlahy – do budoucna jednoznačně dominující alternativa voděodolných podlahových materiálů. Disponují stabilní povrchovou vrstvou, což jim zaručuje vynikající technické vlastnosti, odolnost a snadnou údržbu.

Závěr

Keramická a kamenná dlažba nejsou jediným vhodným materiálem pro podlahu do koupelny. V současnosti se oblíbenými stávají rovněž voděodolné laminátové a vinylové podlahy, a to zejména díky svým vynikajícím technickým vlastnostem a designérským možnostem.

Spinner