Pokládku teplovodního topení do samonivelační stěrky

Pokládku teplovodního topení do samonivelační stěrky

Podlahové topení výrazně zpříjemňuje život. Je ovšem nutné, aby bylo správně uložené a fungovalo tak, jak má. Bez správného návrhu i pokládky se proto neobejdete. Jak postupovat a na co si dát pozor?

Zvládnete položit teplovodní podlahové topení svépomocí? Odpověď zní ano, ale rozhodně se nejedná o práci pro začátečníka. Vždy je lepší mít k ruce někoho, kdo už má s pokládkou zkušenosti.

Zásady instalace teplovodního podlahového topení

Ať už je topení kladené na potěr, nebo na již existující podlahovinu, musíte dodržovat několik pravidel:

  • Nosný potěr musí být rovný a suchý.
  • Když se na povrchu začnou objevovat prasklinky, bude pravděpodobně nutné povrch renovovat.
  • Jestliže není podklad dostatečně rovný, bude nezbytná nivelační vrstva.
  • Na podlaze nesmí být žádné výčnělky či kabely.

Podlaha musí být bez děr, prasklin, ostrých předmětů a naprosto čistá. Nerovnosti vyplňte betonovou stěrkou. Topné rohože nepokládejte, pokud není podkladová vrstva úplně suchá a napenetrována.

Umístění podlahového senzoru

Součástí podlahového topení je teplotní senzor termostatu. Ten je nutné umístit do tzv. husího krku o průměru do 20 mm. Jeden konec musí zůstat otevřený, aby šel snadno vyměnit v případě poruchy. Podlahový senzor má být umístěn alespoň 50 cm ve vytápěné ploše.

Instalace a upevnění rohoží

Instalace topných rohoží je část, na kterou se všichni těší. Nesmí se pokládat tam, kde bude vana, vestavěné skříně, kuchyňské skříňky a další věci. Nepatří ani na místa, kde předpokládáte vrtání, a pod zdroje tepla. Topné kabely se nesmí křížit s dilatačními spárami. Na topné rohože buďte opatrní. Rozhodně na ně nešlapte a neohýbejte topné kabely. Ty také nesmí být nijak kráceny, kříženy a položeny příliš blízko. Standardní vzdálenost je 70 mm a 90 mm.

Topné kabely připevněte vhodným lepidlem či páskami, pokud je to nutné. Nepoužívejte žádné skoby či hřebíky.

Zalití samonivelační rychleschnoucí stěrkou

Při zalévání samonivelační rychleschnoucí stěrkou či jinou směsí musíte být zvlášť pečliví. Nikde nesmí být vzduchové bublinky. Nejdříve nalijte jednu vrstvu. Jakmile směs zateče až na nosný podklad, naléváte druhou vrstvu, která by měla být v úrovni alespoň 5 mm nad topným kabelem. Pomocí hladítka vytvoříte rovnou plochu a poté můžete potěr odvzdušnit ježkovým válečkem. Hotovou vrstvu nechte předepsanou dobu schnout.

Připojení topného kabelu musí dělat vždy jen osoba, která má vhodnou kvalifikaci a oprávnění dle platných norem. Tento pracovní krok by nikdy neměl dělat žádný laik.

Důležité sdělení:
Vážení zákazníci, Od soboty 21. 12. 2024 do 5. 1. 2025 budou naše sklady i showroomy uzavřeny a nebudeme expedovat. Od 6. 1. 2025 se na Vás opět budeme těšit. Děkujeme za pochopení.

Spinner