Dřevěnou masivní podlahu můžete připevnit na rošt. Jak probíhá instalace?

Dřevěnou masivní podlahu můžete připevnit na rošt. Jak probíhá instalace?

Pokládku dřevěné podlahy můžete provést různými způsoby. Jedním z nich je systém šroubování krytiny na rošt.

Dřevěné rošty jsou vhodné tam, kde není úplně perfektní rovinnost podkladu a nelze použít srovnání betonem či jiným materiálem. Pokládka s využitím roštu se hodí především na masivní dřevěné podlahy. Montáž není složitá a zvládnete ji také.

Příprava podkladu před instalací

Než přistoupíte k samotnému šroubování podlahy, musíte mít připravený podklad. Je nutné vyrovnat nerovnosti, instalovat parotěsnou zábranu kvůli vlhkosti, například PE fólie 200 μ. Způsob měření rovinnosti by se měl odvíjet od doporučení prodejce dřevěné podlahy. Obecně by výškový rozdíl na 4 metrech neměl převyšovat 9 mm a na 10 metrech 12 mm.

Na konstrukci používejte jen dobře vysušené latě či hranoly, ideálně v rozměru 5 × 8 cm. Trámky se pokládají na zvukotěsnou izolaci volně a v kolmém směru k pokládce prken. Rošt musí být upevněn a vypodložen tak, aby pevně a stabilně držel. Mezeru mezi trámy můžete vyplnit nějakým izolačním materiálem, například vatou.

Pokládka podlahy

Na připravený rošt můžete začít pokládat dřevěnou podlahu. Podlahové díly buď přibijte, nebo přišroubujte. Abyste získali skutečně rovnou plochu, můžete na rošt připevnit ještě OSB desky a podlahu položit až na ně. S instalací začněte tak, že první řadu prken položíte s odstupem 15 mm od zdi. Zajistěte pomocí klínů, které dáte pryč, až bude pokládka hotová. První řadu položte drážkou směrem ke zdi. Přišroubujte shora do hranolku. Další podlahová prkna už šroubujete skrze pero.

Celou první řadu můžete také nejdříve přilepit k roštu pomocí polyuretanového lepidla. Pamatujte na to, že nikde nesmí být mezery a kontrolujte správné zarovnání podlahových prken. Ke kotvení využívejte pouze správné rozměry vrutů nebo kolářských hřebíků. Při práci dbejte na čistotu, ať nemusíte později prkna brousit. Pokud vás čeká ještě povrchová úprava, lze použít oleje, vosky či laky. O jejich konkrétním použití se poraďte s výrobcem.

Jakmile je hotovo, odstraňte klínky a olištujte. Na výběr máte lišty ploché, soklové či rohové. Záleží čistě na vašich preferencích.

Instalaci dřevěného roštu přenechejte odborníkům

Dřevěný rošt, pokud je špatně postavený, umí udělat pěknou neplechu a znehodnotit novou podlahu. Položená krytina může při chůzi vrzat, postupně vznikají spáry a dojde k poškození. Přípravu samotného roštu proto raději přenechte podlahářům, kteří mají potřebné vybavení a především zkušenosti.

Produkty v novince


Spinner