Vylitý vosk ze svíček na podlaze můžete šetrně odstranit. Jak na to?

Vylitý vosk ze svíček na podlaze můžete šetrně odstranit. Jak na to?

Zapálené svíčky dodají interiéru příjemnou a uklidňující atmosféru. Alespoň do té doby, než se vosk z nich nedopatřením vylije například na podlahu. Jak ho pak z podlahy šetrně odstranit?

Zbavit se vosku na podlaze není nijak složité. Náročnější na tomto úkolu může být snaha o to, abyste si podlahovou krytinu nepoškrábali nebo nezabarvili.

Jak odstranit vosk z dřevěné podlahy?

Určitě jej nestírejte ještě horký hned poté, co se rozlije, ale zároveň nečekejte příliš dlouho, aby po něm nezůstal flek. Přiložte kostku ledu na vosk asi na dvě minuty. Vezměte do ruky kreditní kartu nebo jiný předmět stejného vzhledu a opatrně seškrábněte. Nevyvíjejte příliš velký tlak, ať nepoškodíte podlahu. Jestli ještě něco na podlaze zůstalo, použijte znovu led až do chvíle, dokud se vám nepodaří všechno odstranit. Poté otřete hadříkem.

Nikdy nepoužívejte žádné agresivní chemikálie a drsné pomůcky, například drátěnku. Mohlo by snadno dojít k poškození a oprava plovoucí podlahy v bytě není levná záležitost.

Z vinylových podlah a dlaždic jde vosk snadno

Vinylové podlahy a dlaždice vynikají svou odolností, a tak je odstranění vosku z nich snadné. Můžete to zkusit stejně jako u dřevěných podlah nebo použít horkou vodu a setřít hadříkem, případně seškrábnout jednoduše nehtem, pokud nejde o velkou plochu. Existují také víceúčelové odstraňovače vosku z podlah. I ty lze pohodlně použít a ušetřit si práci.

V nouzi pomůže i fén

Zbavit se vyteklého vosku z laminátu, vinylu, dřeva, dlaždic nebo například korku můžete i s pomocí fénu a ubrousků. Vezměte jeden ubrousek nebo papírový kapesník a položte na voskovou skvrnu. Zapněte fén na nejvyšší výkon a namiřte směrem na ubrousek. Nechte chvíli, dokud se vosk nerozpustí a nevsákne. Pokud se na první pokus nezbavíte veškerého vosku, opakujte celý postup.

Jelikož existují typy podlah, kterým vadí vysoké teploty, buďte opatrní, ať podlahu horký vzduch nepoškodí a nemusíte ji opravovat.

A co koberce?

Koberec je trochu ošemetnější, ale nezoufejte. I tady to jde docela snadno. Potřebujete žehličku, balicí papír, případně nějaký tenký hadřík a čas. Papír umístěte na místo, kde je vosk. Nastavte žehličku na nízkou teplotu, vypněte páru a položte na papír. Držte ji na místě a pomalu vytáhněte papír zpod žehličky. Mělo by být vidět, jak použitý materiál nasává rozteklý vosk. Opakujte, dokud nebude koberec zase čistý. Pokud se ptáte, jak vyčistit zbylý vosk, použijte líh.

Vosk odstraníte také tak, že opět použijete led a zmrzlou část poté rozbijete nějakým tupým předmětem. Kousky jednoduše uklidíte vysavačem.

Důležité sdělení:
Vážení zákazníci, dovolujeme si vás upozornit, že dne 20. 6. bude z důvodu konání akce v Centru bydlení a designu Kaštanová omezena otevírací doba. Provoz showroomu v Brně bude od 7 do 12 hodin. Děkujeme za pochopení.

Spinner