Jaký je rozdíl mezi PVC a linoleem?

Jaký je rozdíl mezi PVC a linoleem?

V dnešní době máme na výběr z mnoha možností, které neminuly ani svět podlah. Nespočet druhů podlahových krytin, v různých dekorech a s možností instalace téměř do každé obytné místnosti. Jedny z těchto podlahových krytin jsou PVC (lino) a linoleum, o kterých si povíme více. Většina lidí si tyto dvě zcela odlišné podlahové krytiny plete. Pojďme si v tom tedy nastolit pořádek, ať jsme zase o něco chytřejší.

Jako první se zaměříme na polyvinylchlorid, zkráceně PVC, který je také často a nesprávně nazýván jako lino. Jedná se o měkčený vinyl, z kterého se podlaha vyrábí ve formě dlouhých širokých rolí. Je velmi pružný a jeho schopnost vrátit se zpět do původního stavu při dopadu těžkého předmětu, také jistě oceníte. PVC podlahy jsou tiché a teplé oproti jiným druhům podlahových krytin. Její další předností je, že výborně tlumí kročejový hluk a jsou pocitově měkčí. Je také antialergenní, odolná vůči vodě a lze ji použít i do vlhkých prostor. PVC nabízí širokou škálu dekorů od imitace kamene až po dřevo, které perfektně sladíte s vaším interiérem. Údržba PVC není nijak náročná, udržujte ji běžným způsobem jako zametání, vysávání a vytírání, bez jakýchkoliv agresivních prostředků.

Dostává se na řadu linoleum, které je vyrobeno z obnovitelných a přírodních materiálů. Složeni linolea je následující: lněný olej, dřevitá moučka, vápenec, pryskyřice a juta. Je to 100 % přírodní produkt, který je biologicky rozložitelný a tím neškodí životnímu prostředí. Vyrábí se, jak ve formě rolí, tak i jako plovoucí podlaha, kdy jsou pásy linolea lepeny na podklad, nebo v dílcích na HDF desce a opatřeny zámkovým systémem. Dbejte, aby linoleum bylo perfektně přilepeno, protože přírodní materiál, ze kterého je vyrobeno má sklony pracovat. Jeho pružnost, skvělé izolační vlastnosti a odolnost vůči vysoké zátěži vás jistě také potěší. Díky materiálu, které linoleum obsahuje zmírňuje šíření bakterií a mikroorganismů, je tedy hygienické a antialergenní. Z tohoto důvodu jsou velmi často užívány v nemocnicích a zdravotních zařízeních. Linoleum se snadno udržuje. Ve více frekventovaných prostorách doporučujeme linoleum ošetřit polyuretanovým lakem. Dekor linolea je velmi omezený, ve většině jsou jednobarevná nebo melírovaná.

Spinner