Nivelační stěrka a úprava podkladu pro podlahy

Nivelační stěrka a úprava podkladu pro podlahy

Můžete mít kvalitní podlahu za spoustu peněz, ale pokud není postaráno o správný podklad se spolehlivou stavební chemií, může se stát, že se vám krásná podlahová krytina brzy poškodí.

Stavební chemie obsahuje speciální složky. Ty mají za úkol zabránit vzniku prasklin, urychlují schnutí a snižují vnitřní pnutí podlahy. Co potřebujete ke správně připravenému podkladu?

Nivelační stěrky

Ať už pokládáte jakoukoliv podlahu, vždy je nutné podloží správně vyčistit a postarat se o případné nerovnosti. Perfektního povrchu dosáhnete pomocí samonivelace. Stěrky mají schopnost zahladit trhliny a zároveň dokážou zvýšit podlahu na potřebnou úroveň. Betonové stěrky lze využít k finální nášlapné vrstvě.

Nivelační stěrky se rozdělují podle různých kritérií: druhu podkladu, požadované tloušťky stěrky, pochůznosti i předpokládané zátěže. Nejčastěji se ve stavebnictví využívají sádrové a cementové stěrky. Ty se vyznačují rychlejším zráním, ale po nanesení se stěrka roztahuje a následně zase smršťuje. V některých případech se může podklad pod stěrkou dokonce poškodit. Jsou vhodné na vrstvení a zalévání elektrického podlahové topení. To ale konzultujte vždy s technikem.

Sádrové samonivelační stěrky s PP vlákny a speciálními aditivy zrají pomaleji, ale zmíněné pnutí se u nich neobjevuje. Hodí se na dřevěné a problematické podklady.

Příprava podkladu

Odstraňte prach, krusty, oleje a cokoliv dalšího, co mi mohlo vadit při nivelaci. Hladké podklady musíte zdrsnit a následně udělat speciální podkladový nátěr, který se nazývá adhezní můstek. Jakékoliv praskliny a nerovnosti, které mají přes 2 centimetry, musíte opravit opravnou stěrkou. Povrch zkontrolujte vodováhou. Dlaždice a elastické krytiny snesou odchylku 1 mm na 1 m, dřevo i 2 mm na 1 m.

Nanesení nivelační stěrky

Zakryjte stěny a prahy a naneste penetrační nátěr. V tomto ohledu je důležité mít suchý a čistý podklad. Než začnete s nátěrem, ujistěte se, že je dostatečně vyzrálý. U nového betonu je to alespoň 25 dní při teplotě 15 až 20 °C.

Následuje nanesení stěrky. Hmotu namíchejte přesně podle technického listu výrobce a nalijte přímo na podklad. Roztírá se pomocí podlahářské šavle. Je nutné si pospíšit, jelikož stěrka rychle tuhne. Na konec projeďte povrch nivelačním válečkem a odstraňte vzduchové bubliny. Stěrku musíte chránit alespoň 24 hodin před prudkými změnami teplot.

Pevný základ pro podlahové krytiny

Dokonale připravený podklad je důležitý, abyste mohli správně instalovat podlahovou krytinu. Předurčuje její odolnost i vzhled. Nejste-li si jistí, že to zvládnete doma svépomocí, obraťte se na zkušené odborníky.

Produkty v novince


Spinner